Týdeník iROZHLASu: Bez podprsenky k testu, datařské hitparády nebo oťukávání s evropskými liberály

  • Vážené čtenářky a čtenáři, posluchačky a posluchači, věnujte pozornost týdennímu newsletteru webu iROZHLAS.cz.
  • Uplynulý týden jsme popsali, kterak studentky na České zemědělské univerzitě musely odkládat podprsenky, aby mohly ke zkoušce. Zmapovali jsme nákupy pozemků v Moravskoslezském kraji a odkázali na přetrvávající překážku českých liberálů v europarlamentu. V pětidílném seriálu jsme se zaměřili na to, co hrají česká rádia.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Texty na serveru iROZHLAS.cz

Studentky Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity byly k napsání testu nuceny svlékat si kosticové podprsenky. Děkan totiž zpřísnil opatření proti podvodům.

Kolega Miroslav Harant získal výpovědi jedenácti žen, které byly v listopadu pro vpuštění k testu donuceny svléknout si podprsenku, protože při procházení rámem pípaly. A připravil k tomu i rozhovor s advokátkou. „Nikdo na studující nemá vyvíjet neoprávněný nátlak,“ kritizovala Klára Kalibová situaci v testovacím centru na ČZU.

Co hrají česká rádia, zkoumal tento týden datový novinář Michal Kašpárek spolu s redaktorkou z Radia Wave Anetou Martínkovou. Jak šel čas, anatomie hitu, kde je hip-hop, koho posloucháme, česká pop music. Série nabízí zábavné čtení, ale i nepříliš lichotivé srovnání.

Delegace STAN se vydala do Paříže. Čtveřice politiků zamířila na jednání se Stéphanem Séjourném, šéfem frakce Renew v Evropském parlamentu. Schůzka reflektuje evropské lavírování Starostů, na které jsme na webu iROZHLAS.cz upozornili už dříve. Nyní sice sedí jediný europoslanec STAN v lavicích Evropské lidové strany (EPP), polovina straníků nám ale řekla, že myšlenka přesunu k liberálům do Renew není úplně k zahození.

Kde je problém? S evropskými liberály je už téměř deset let spjato hnutí ANO. Tuto překážku přesunu do jiné frakce zmiňují i Piráti. Jejich linku jsme popisovali s Jakubem Grimem. Kolega tím uzavřel projekt Stranický kompas iROZHLAS.cz, který pod jeho záštitou vznikal přes půl roku.

Zpátky do Česka, opět k Bakalovým pozemkům. Tomáš Pika pokračuje v mapování důsledků privatizace OKD na Karvinsku. Nyní zjistil, že Moravskoslezský kraj chystá převzetí pozemků okolo bývalého dolu Gabriela. Spolu s našimi dataři upozornili, že část z pozemků získá kraj zdarma od státní firmy Diamo a zhruba osm hektarů pak odkoupí od soukromé firmy miliardáře Zdeňka Bakaly.

Pro fanoušky mluveného slova

Ani tento týden vás nenecháme bez doporučení pořadů a podcastů Českého rozhlasu.

  • Tradiční pondělní snídaně Bruselské chlebíčky. Společně s Filipem Neradem jsme si dali záležet, aby se nejnovější epizoda nezkazila ani do soboty. Věnujeme se totiž ročnímu výročí korupční aféry Katargate, která propukla 9. prosince 2022. Shari Hindsová z bruselské pobočky Transparency International v podcastu kriticky reflektuje (ne)přijatá opatření europarlamentu.
  • V Dubaji probíhá klimatická konference COP28. Projev na ní pronesl i premiér Petr Fiala (ODS), který se stal jaderným advokátem. Jak jeho vystoupení rezonovalo? Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu se Tomáš Pancíř ptal Ladislava Mika, vládního zmocněnce pro mezinárodní vyjednávání v oblasti ochrany biodiverzity, poradce prezidenta Petra Pavla a exministra životního prostředí.
  • Mimochodem: na COP28 se vydal i klimatický zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba. Velký přehled o konferenci najdete zde a také třeba reportáž o kuriózní návštěvě Vladimira Putina ve Spojených arabských emirátech.
  • Ale ještě tu máme další podcasty. Ceny energií klesají, přesto od ledna většina lidí i firem zaplatí na složenkách víc. Jak na levnou elektřinu a proč nestačí zestátnit ČEZ, napoví pořad Peníze a vliv od Jany Klímové.
  • Vinohradská 12 přinesla rozhovor s vyjednavačem Geršonem Baskinem, který mluvil s teroristy z Hamásu. Matěj Skalický se ho ptá na pozadí a kulisy, za kterých vznikají dohody o propouštění rukojmích i na to, co měl Izrael udělat jinak.
  • Podcast Na Východ! se tentokrát dívá na Bělorusko. Josef Pazderka a Ondřej Soukup probírají sovětskou metodu cukru a biče, kterou už tři dekády uplatňuje diktátor Alexandr Lukašenko.

Klidný víkend přeje Anna Urbanová

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme