Tým ČSSD pro povolební vyjednávání se rozpadl, o novém rozhodne grémium ve čtvrtek

Poslanecký klub sociálních demokratů řešil vedle volby předsedy i strategii pro povolební vyjednávání s koaličními partnery. V neděli ustavený čtyřčlenný tým se ale rozpadl. Opustili ho všichni jeho členové - nejdříve místopředsedové ČSSD Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek a poté i první místopředseda ČSSD Michal Hašek a teď už staronový šéf poslaneckého klubu strany Jeroným Tejc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vpravo) se na snímku míjí s Michalem Haškem | Zdroj: ČTK

„Dohodli jsme se na tom, že lepší řešení, než doplňovat teď novým jednáním předsednictva Bohuslava Sobotku, bude rezignovat a ponechat tuto věc grémiu strany tak, aby o tom rozhodlo znovu. To je postup, který podle mého názoru může zklidnit situaci,“ řekl Českému rozhlasu Tejc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozpadu vyjednávacího týmu ČSSD a volbě šéfa poslaneckého klubu mluvil Jeroným Tejc. Dění okomentovali Patrik Eichler z Deníku Referendum a Petr Honzejk z Hospodářských novin

O složení nového týmu by mělo ve čtvrtek rozhodnout grémium. Hašek navrhl, aby se do něj vrátil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, a to za podmínky, že Hašek tým povede. Podle Tejce je ale logické, aby povolební jednání vedl Sobotka, když nevyslyšel nedělní výzvu předsednictva, aby čelo strany opustil.

Poslanecký klub nakonec návrh, aby se Sobotka jednání o sestavení vlády účastnil, přijal. „Kandidátem na premiéra dle usnesení srpnového ústředního výkonného výboru ČSSD je předseda ČSSD, a proto by se měl účastnit jednání o sestavení vlády,“ doplnil Hašek. Volební odpovědnost by se podle jeho slov měla řešit na mimořádném sjezdu.

Podrazáctví, puč, texaský masakr

Sociální demokraté se ve sněmovně sešli ve 14 hodin, aby si zvolili nové vedení sněmovního klubu. Tuto funkci nakonec obhájil Jeroným Tejc.

Šéfem poslaneckého klubu ČSSD bude Haškův spojenec Jeroným Tejc

Číst článek

Straníci ale hlavně téměř čtyři hodiny velmi vzrušeně diskutovali o rozbrojích uvnitř ČSSD. Například senátor Jiří Dienstbier mluvil o podrazáctví a puči. Sobotkovi poté vyjádřil podporu celý senátorský klub sociální demokracie.

Původně měl být tým ČSSD pro povolební vyjednávání složen z Bohuslava Sobotky, Michala Haška, Lubomíra Zaorálka a Michala Chovance. Předsednictvo ČSSD ale rozhodlo, že Sobotku nahradí Jeroným Tejc a vyjednávání nově povede Hašek.

Jeden nejmenovaný poslanec dokonce přirovnal jednání poslaneckého klubu k texaskému masakru motorovou pilou.

Sociální demokraté se poté rozhodli nepřijímat další přihlášky do diskuze, aby se ještě dnes večer dostali k hlasování.

Předsednictvo ČSSD v neděli odvolalo z vyjednávacího týmu šéfa strany Bohuslava Sobotku a vyzvalo ho, aby kvůli nízkému volebnímu výsledku rezignoval i na post lídra sociální demokracie.

Sobotka to odmítl a dění v ČSSD označil za puč. Vnitrostranickou krizi má řešit příští neděli 10. listopadu ústřední výkonný výbor strany.

O setrvání Sobotky v čele ČSSD se rozhodne příští neděli, sejde se ústřední výkonný výbor strany

Číst článek

Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme