Tým pro přípravu penzijní reformy zatím nenašel ideální řešení

Reforma důchodů u nás je nezbytná, ale žádný ze stranických návrhů penzijní reformy není optimální. Řekl to koordinátor komise pro její přípravu Vladimír Bezděk. Na pražském semináři k tomuto tématu varoval, že populace stárne a ubývá lidí v produktivním věku a tím i peněz pro seniory. Bezděkova expertní komise zatím návrhy stran jen porovnává. Předsedové stran se pak nad nimi mají sejít v nejbližší době.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodkyně

Důchodkyně | Foto: Jan Rosenauer

Najít kompromis bude zřejmě obtížné. Záměry se totiž podstatně liší. ODS chce snížit povinné odvody. Lidé by mohli sami rozhodnout jestli takto uspořené peníze investují do úspor na penzi. Od státu by pak dostávali rovný důchod asi na úrovni dvaceti procent průměrné mzdy. Sociální demokraté prosazují fiktivní účty. Penze by byla závislá na výši příjmů a délce pracovní kariéry.

Lidovci a Unie počítají i s povinnými odvody do penzijních fondů. Ty se podle slovenského ministra práce Ludovíta Kaníka na Slovensku osvědčily. "Do systému nám vstoupilo už více než 900 tisíc lidí, což vysoce předběhlo původní očekávání," řekl ministr.

Slovenská reforma se opírá o tři pilíře. Lidé platí povinně devět procent hrubé mzdy do Sociální pojišťovny a současně odvádějí dalších devět procent vybranému penzijnímu fondu. Třetím pilířem jsou dobrovolné příspěvky do penzijních fondů. Penzijní reforma na Slovensku probíhá lépe, než vláda předpokládala a má podporu více než šedesáti procent občanů.

Podle ekonoma Vladimíra Bezděka mají průběžné i fondové financování své klady i zápory. Ideální model neexistuje. Za nejlepší by považoval ten, který dokáže nejlépe čelit dlouhodobým rizikům, jako jsou ekonomické výkyvy nebo změna délky života. "Protože pak můžete říct, že sice nikdy nebudete maximálně vyhrávat, ale ani neprohrajete," dodává Bezděk.

Ať už diskuse o reformě dopadne jakkoliv, jedno je jasné už dnes. Do penze bychom měli odcházet daleko později a s mnohem skromnějším důchodem od státu než současní penzisté.

Pavla Dluhoschová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme