Typickým zločinem v Česku je krádež

Případy vražd evidovaných jako sebevraždy, zvyšující se počet trestně stíhaných policistů a útěky z policejních služeben. To jsou hořké pilulky, které v loňském roce muselo spolknout vedení policie České republiky. Z dnes zveřejněných statistik ale vyplývá, že kriminalita u nás mírně klesá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kolář

Jiří Kolář | Foto: Stanislav Zbyněk

Nejčastěji je pachatelem trestného činu v České republice dospělý muž, zloděj, recidivista. "Soubor kriminogenních faktorů v naší zemi neplodí vrahy a násilníky, ale zloděje - a tedy majetkovou kriminalitu," uvedl policejní prezident Jiří Kolář.

A tou by si policisté měli začít nejvíce lámat hlavu. Zatímco vrah skončí za mřížemi zhruba v 80 % případů, celkem se loni nepodařilo dopadnout pachatele ani v polovině deliktů.

Co ale lze přičíst policistům ke cti, je fakt, že se snaží lépe zajišťovat ukradené a uloupené hodnoty. Zatímco v roce 2000 se okradeným lidem vrátily věci za zhruba 270 milionů korun, loni to už bylo za 1 miliardu a čtvrt.

Loňský rok ale byl pro policii hořkým soustem. Kvůli případů manželů Stodolových, kteří se přiznali k vraždám, jež policie označila jako sebevraždy, se zpětně prošetřuje na 550 případů.

V přepočtu na milion obyvatel umírá v České republice při dopravních nehodách více lidí než ve většině zemí Evropské unie. V roce 2002 zemřelo v Česku na silnicích 139 lidí na milion obyvatel, průměr EU se pohybuje kolem 100 lidí.

Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme