Chovatelé z Mladějova dostali u soudu podmínky. Loni u nich policie našla 79 zanedbaných psů

Dva chovatelé z Mladějova na Moravě, u nichž policie loni v říjnu objevila 79 zanedbaných psů, byli za týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti odsouzeni k podmíněným trestům. Oběma soud uložil rok vězení s odkladem na tři roky, nesmějí také chovat více než dva psy. Vyplývá to z rozhodnutí Okresního soudu ve Svitavách. Zvířata policisté odvezli do tří různých útulků v okolí.

Svitavy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U dvou chovatelů z Mladějova na Moravě policie v říjnu 2018 objevila 79 zanedbaných psů | Zdroj: Státní veterinární správa

Důchodkyně Růžena Koudelová a její syn Rostislav Koudela chovali ve svém domě psy minimálně od listopadu 2010 do konce října 2018. Nejméně 50 jich drželi po jednom až třech v kovových klecích a plastových boxech s plochou nepřesahující 0,63 metru čtverečního.

Tím jim zásadně omezili možnost volného pohybu, řádného a pravidelného venčení. 

Policie našla v domě na Svitavsku 79 zanedbaných psů. Majitelům je zabavila

Číst článek

Psi neměli pravidelný přístup k vodě, přestože byli krmeni suchými granulemi. Zároveň žili v zanedbaných hygienických podmínkách.

Další tři desítky zvířat se pohybovaly ve smečce uvnitř domu, který obývala i žena se synem, a trpěli jen o něco méně než psi v klecích. Při říjnové domovní prohlídce se majitelé psů na místě vzdali.

U všech zvířat veterináři zjistili tasemnici psí, většina trpěla dalšími chorobami a parazity, byla podvyživená a měla přerostlé drápy. Podle rozhodnutí se ve 13 případech jednalo o nevratné nebo těžké poškození zdravotního stavu zvířat, dvě musela být utracena.

U dvou chovatelů z Mladějova na Moravě policie v říjnu 2018 objevila 79 zanedbaných psů | Zdroj: Státní veterinární správa

Podle ředitele Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj Josefa Boháče byl velmi vážně narušen psychický stav psů. „Ani po několikaměsíčním pobytu v útulku se většina psů nedostala k náhradním chovatelům. Opakovaně je vraceli zpět, protože zvířata byla zcela nezvladatelná,“ uvedl před časem Boháč.

V pondělí vláda schválila zákon, který zpřísňuje chov zvířat. Lidé musí hlásit veterinářům, mají-li tři a více fen starších než jeden rok. Ministerstvo dále navrhuje novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Plánuje zavést evidenční list vrhu štěňat, který by byl chovatel povinen uchovávat. 

U dvou chovatelů z Mladějova na Moravě policie v říjnu 2018 objevila 79 zanedbaných psů | Zdroj: Státní veterinární správa

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme