Psychické i fyzické mučení v české věznici: skupina dozorců je obžalovaná z týrání vězeňkyně

Státní zástupce obžaloval sedm dozorců ze ženské věznice Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Loni v lednu se měli podílet na několikahodinovém psychickém a fyzickém mučení jedné z vězeňkyň. Hrozí jim až osmileté vězení. O případu informovala Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Světlá nad Sázavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Světlá nad Sázavou

Věznice Světlá nad Sázavou | Zdroj: Profimedia

„V listopadu navrhli inspektoři sedm dozorců obžalovat a dne 20. prosince státní zástupce obžalobu podal,“ sdělila v tiskové zprávě mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

,Musel jsem pít vodu ze záchodu.‘ Psychiatrická péče se stále potýká s ponižováním pacientů

Číst článek

Pět dozorců mělo vězeňkyni loni v lednu připoutat k okenní mříži. Ruce měla od sebe v úrovni hlavy. „Po dvou hodinách měla být poškozená přepoutána do pokleku a s rukama ve vodorovné poloze. O další půlhodinu později jí měli dozorci ruce připoutat do maximální možné šířky od těla na téměř hodinu,“ přiblížila Nguyenová.

K jednání podle ní dostali hlídači souhlas od jejich nadřízené a dozorčí uzavřeného oddělení. „Po celou dobu nechali úmyslně otevřené okno, kdy na odsouzenou proudil s ohledem na lednové počasí chlad. K tomu ji měli ponižovat,“ uvedla mluvčí v popisu týrání.

Případ začala podle mluvčí vězeňské služby Markéty Prunerové nejprve šetřit samotná věznice, která ho následně inspekci předala. „Vnímáme ho jako pochybení jednotlivců, nikoli systému,“ dodala pro Radiožurnál. Všichni obžalovaní byli podle ní postaveni mimo službu. V případě prokázání viny jim hrozí až osmileté vězení.

Věznice ve Světlé nad Sázavou vznikla v březnu 2000 přestavbou školy v přírodě. První odsouzené ženy do ní nastoupily ve stejném roce v listopadu. Věznice má 763 míst, k 31. květnu v ní vykonávalo trest 734 žen. Jako jediná věznice v České republice zajišťuje výkon vazby a trestu odnětí svobody matek nezletilých dětí.

Martin Štorkán, sir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme