U brněnského soudu je obžaloba za veřejné zakázky v hodnotě přes 200 milionů

Státní zástupce podal ke Krajskému soudu v Brně obžalobu na deset fyzických a pět právnických osob pro rozsáhlou trestnou činnost spojenou s veřejnými zakázkami a zakázkami ve stavebnictví a energetice. V tiskové zprávě to v pátek uvedlo Krajské státní zastupitelství v Brně. Důvodem je navazující legalizace výnosů z trestné činnosti a jednání narušující hospodářskou soutěž ve formě podplácení.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Brně | Foto: Harold, Wikimedia Commons | Zdroj: Creative Commons

Obžalované firmy a jejich zástupci pocházejí z celé republiky. Zakázky z let 2014 a 2015 byly v hodnotě přes 200 milionů korun. Vyhlásily je firmy E.ON Česká republika a E.ON Distribuce, dnešní EG.D, v jejichž neprospěch mohla dohoda mezi obžalovanými vést.

Státní zástupkyně podala obžalobu v kauze těžby kamene v Lánské oboře

Číst článek

Zakázky se týkaly oblasti Jihomoravského kraje, jedna byla veřejná za 140 milionů a dvě neveřejné ve výši 45 milionů a bezmála 24 milionů korun. Veřejnou zakázku tehdy vyhlásila firma E.ON Distribuce, neveřejné E.ON Česká republika.

Porušení zákona u zájemců o zakázku vnímá státní zástupce v tom, že se firmy a jejich zástupci domlouvali na tom, jak zakázku získat, přičemž výherce vyplácel odměnu neúspěšným firmám v řízení nebo jim umožnil podílet se na dodávce jako subdodavatel.

Trestní stíhání dvou dalších obviněných právnických osob muselo být rozhodnutím státního zástupce zastaveno. Jednání dalších tří obviněných právnických osob, které spočívalo v uzavření tajné kartelové dohody označované jako bid rigging související se zakázkami ve stavebnictví a energetice, bylo rozhodnutím státního zástupce postoupeno antimonopolnímu úřadu k vyřízení ve správním řízení.

Věcí se pro její skutkovou a právní složitost zabývala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Nejprve ji dozorovalo Okresní státní zastupitelství Brno-venkov, po vyhodnocení skutkového stavu se ale věc dostala na vyšší stupeň ke Krajskému státnímu zastupitelství v Brně. Obžalovaným hrozí podle státního zastupitelství až deset let vězení, firmám pak různé tresty od peněžitých přes zákaz ucházet se o zakázky ve veřejných soutěžích až po nejpřísnější trest v podobě zrušení právnické osoby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme