U Čáslavi praskl ropovod

Nedaleko Čáslavi v noci praskl ropovod Družba. Podle hasičů a provozovatele vyteklo asi 200 krychlových metrů ropy. Havárie by neměla vážně ohrozit životní prostředí. Díky mrazu se ropa nevsakuje, ale stéká po povrchu a jejímu šíření účinně brání rychle postavené norné stěny. Provozovatel ropovodu - společnost Mero - vyloučil, že by havárii způsobil mráz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropovod

Hasiči i policisté vyjeli na místo krátce po 2. hodině ranní. Okamžitě museli uzavřít silnici II/338 a začít s odstraňováním následků úniku ropy. "Zatím není jasné, kolik ropy uniklo, ale není to žádné obrovské množství a situace už je zvládnutá," hodnotí přímo z místa ředitel kutnohorských hasičů Jiří Pokorný.

Příčiny se stále šetří. Podle prvních závěrů mohlo jít o technickou závadu na ropovodu. Provozovatel ropovodu - společnost Mero - vyloučil, že by havárii způsobil mráz. Potrubí je totiž v hloubce necelých 2 metrů, kde se teploty pohybují asi kolem pěti stupňů nad nulou. Za mnohem pravděpodobnější příčinu považují závadu ve sváru mezi dvěma nestejně silnými rourami. Může se jednat také o skrytou závadu už z výroby, která se projevila až po 35 letech provozování ropovodu. Přesnou příčinu bude vědět ale až po výsledku testů zřejmě příští týden.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme