U českých silnic stále číhají podvodníci, kteří nabízejí řidičům falešné zlato

Policisté znovu varují řidiče před podvodníky nabízejícími falešné zlato. Cizinci, většinou z Rumunska nebo Bulharska, odstaví auto na krajnici a pod záminkou, že jim došel benzín a nemají peníze, pak kolemjedoucím za částku okolo 100 euro nabízejí údajné rodinné šperky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie (ilustrační foto)

Policie (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nejčastěji se pohybují na vytížených výpadovkách kolem větších měst. Třeba na pražské R8 nedaleko teplické dálnice.

„Jezdí v novějších vozidlech Mercedes, Audi nebo BMW s mezinárodními registračními značkami. Lidé, kteří jim uvěří, mohou snadno přijít o nemalé peníze,“ varoval teplický policejní mluvčí Daniel Vítek. Upozornil také, že cizinci mohou být agresivní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policisté varují řidiče před podvodníky, kteří nabízejí falešné zlato. Gang se u českých silnic pohybuje už asi sedm let

Skupiny podvodníků se podle policistů začaly u českých silnic objevovat asi před sedmi lety, vždy na jaře a v létě.

Podle pražského policejního mluvčího Jana Daňka jde většinou o stále stejné lidi. Asi třicetičlenný gang má jen v hlavním městě na svědomí přes sto podvodů ročně.

„Bydlí po různých kempech, vyrážejí jednotlivě a nabízejí ,zlaté‘ šperky náhodným motoristům. Obvykle se zdrží v délce přibližně 14 dnů a potom se přesouvají do jiného okresu nebo i do jiného státu,“ přiblížil.

Podvodníky stíhá také jihomoravská policie. Ročně řeší desítky případů, ne vždy jsou ale kriminalisté úspěšní.

Pouze přestupek

„Pokud se ty osoby dopouštějí podvodu v hodnotě do výše 5000 korun, tak se jedná pouze o přestupek, který policista na místě vyřeší. A není další cesty, jak by mohl toto protiprávní jednání postihovat v případě, že se ho ten člověk dopouští opakovaně,“ vysvětlil Daněk.

S tím ale nesouhlasí pražský soudce Kamil Kydalka. Podle něj je možné opakované podvody – přestupky – nakonec kvalifikovat i jako trestný čin.

„To je podle mě takové umělé snižování trestné činnosti. Myslím si, že je to pokračující trestná činnost. Jestliže by se našli dva nebo tři poškození a bude to pořád ta samá skupina, ten samý člověk, tak mu to v podstatě třikrát po 100 eurech sečtete a jste na 7500, a to máte trestný čin minimálně,“ upozornil.

Soudce by také podobné cizince nechal vyhostit ze země. Zatím ale policie pouze doporučuje řidičům, aby autům odstaveným u krajnic nezastavovali – a místo toho zavolali na tísňovou linku 158.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme