U detektivů vyšetřujících kauzy Čapí hnízdo i Nagyová se našly odposlechy

Detektivové z pražského odboru hospodářské kriminality našli ve svých kancelářích odposlouchávací zařízení. Informoval o tom deník Právo. Podle něj to může souviset s tím, že tito kriminalisté vyšetřují podezřelou dotaci pro Farmu Čapí hnízdo ministra Babiše. Podle České televize by však odposlechy mohly souviset s kauzou Jany Nagyové, dnes Nečasové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

Nález Právu potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje z prostředí bezpečnostních složek. Jeden ze zdrojů deníku řekl, že v kanceláři někdo nainstaloval i kameru, která snímala celou místnost.

Policisté teď zjišťují, kdo a proč je mohl odposlouchávat. Podle deníku se nabízí několik variant. Jednou je Generální inspekce bezpečnostních sborů, která vyšetřuje trestnou činnost policistů. Druhou možností je Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Šéf odboru hospodářské kriminality pražské policie Pavel Klučka se k nálezu odmítl jakkoliv vyjádřit s tím, že je vázán mlčenlivostí. Podle Práva přitom prostorové odposlechy objevil ve své kanceláři i on.

„Nemám žádné povědomí o tom, že by policie vyšetřovala Čapí hnízdo. Nemám o tom žádnou informaci. Považuju to zase za nějakou podivnou náhodu, že právě dnes, když máme (hnutí ANO) konferenci, to hned ráno někdo oznámí,“ reagoval Babiš pro ČTK na informaci o nálezu odposlechů u policistů, kteří prý vyšetřují okolnosti stavby jeho farmy.

Čapí hnízdo prověřují Češi i EU

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2008 do koncernu Agrofert, který Babiš vlastní, poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci. Farma pak skutečně získala 50 milionů korun. Podle ministerstva pro místní rozvoj přišlo na areál 42,5 milionu korun z fondů EU a dalších 7,5 milionu z veřejných zdrojů České republiky.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Jak Babiš na mimořádné schůzi sněmovny letos v březnu přiznal, farma v době, kdy projekt získal evropskou dotaci, patřila jeho dvěma dětem a bratrovi jeho partnerky.

Andrej Babiš na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny ke kauze Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

Na základě chyby při čerpání dotace z roku 2009 dostala Farma Čapí hnízdo pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 tisíc korun plus odpovídající penále.

Způsob, jakým jedna z firem holdingu Agrofert získala evropské dotace, prověřuje kromě českých kriminalistů i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Podle České televize by odposlechy mohly souviset s případem někdejší šéfky kanceláře premiéra Jany Nagyové, dnes Nečasové. Policie se zabývá podezřením, že lidé z jejího okolí byli v minulosti v kontaktu s jedním z pražských detektivů. Případ kolem Nagyové sleduje právě Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty.

Informace Práva a ČT nechce Generální inspekce bezpečnostních sborů ani Útvar pro odhalování organizovaného zločinu komentovat.

Kauza Čapí hnízdo | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme