U Kácova likvidují obří skládku lednic

Obří skládku lednic likvidují po šesti letech v Kácově na Kutnohorsku. Více než dvacet tisíc starých chladniček měla původně zrecyklovat nová továrna. Ta získala pro svůj záměr státní podporu 60 milionů korun, celý projekt ale zkrachoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ledničky u Kácova | Foto: Michal Kamaryt

Bezmála 20 tisíc starých chladniček do první poloviny června odveze a dále zpracuje společnost Rethman Jeřala Recykling. Podle vedoucího sekce nebezpečných odpadů firmy Radko Nechvátala nejprve proběhne přímo na louce v Kácově třídění lednic: "Ta třídění do čtyř skupin podle obsahu freonů jednak v chladícím okruhu, jednak v izolaci těch lednic. Budou kategorizovány do čtyř skupin. Dále bude každá lednice zapsána podle obchodní značky toho výrobce. Budou nakládány do speciálních kontejnerů a odváženy k ekologickému zneškodnění do firmy Praktik Liberec."

Likvidace a následná rekultivace pozemku bude Státní fond životního prostředí stát asi 7 miliónů korun.

Odborníci označili skládku za časovanou ekologickou bombu, na druhou stranu si už místní, podle majitele pozemku Jaroslava Týceho, na obří skládku zvykli. "Lednice jako takové nám život neztrpčují, ale ztrpčuje nám život to, že tam najíždí plno lidí, kteří si myslí, že se na tom mohou obohatit, pokládají to za zdroj surovin." Nenechavce prý láká hlavně měď a železo, za které se snaží získat peníze prostřednictvím sběren.

Jiného názoru je ale starosta města Jaroslav Koubek - říká, že Kácov si může konečně oddechnout. "Na tento okamžik jsme čekali asi rok a půl. Je to ulehčení, já myslím, že lidi budou rádi, že ledničky budou zlikvidovány a odvezeny."

Markéta Kaclová, Ladislav Pavlík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme