U Lipníka havarovala cisterna s dráždivým plynem

Ekologická havárie hrozila u Lipníka nad Bečvou. V úterý časně ráno tam havarovala polská cisterna, která převážela nebezpečnou chemikálii butylakrylát. K jejímu úniku ale naštěstí nedošlo. Následky havárie se hasičům podařilo zlikvidovat až zhruba po dvaceti hodinách. Dálnice spojující Olomouc s Ostravskem je tedy znovu průjezdná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

havarovaná cisterna u Lipníka | Foto: Česká televize

Hasiči pod dohledem specialistů ze sokolovské chemičky přečerpali hořlavý butylakrylát do náhradní nádrže. Pomocí těžké techniky pak převrácený vůz vyprostili z příkopu.

Právě přečerpání butylakrylátu bylo pro hasiče podle velitele zásahu Michala Čecháka nejtvrdším oříškem. "Nejtěžší bylo dostat tu látku z cisterny ven, na to jsme si pozvali specialisty ze Sokolova, kteří poskytli radu, jak to provést."

K úniku chemikálie sice na místě nehody nedošlo, půdu však kontaminovalo blíže nezjištěné množství nafty, která vytekla z nádrže havarovaného kamionu. Odstranění zeminy bude podle Naděždy Létalové z referátu životního prostředí Okresního úřadu v Přerově provedeno ve středu v ranních hodinách. "Ráno se to bude odtěžovat a odveze se to na dekontaminační plochu do Loučky."

Doprava byla až do odstranění následků havárie převedena z dálnice na starou silnici směrem přes Lipník na Olomouc.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme