U obchodníků zůstává až polovina ceny másla, tvrdí Jurečka. My za zdražení nemůžeme, brání se svaz

Na vyšších cenách másla mají podle ministra zemědělství Mariana Jurečky z KDU-ČSL značný podíl obchodníci. Končí u nich prý až polovina jeho prodejní ceny. K výraznému růstu cen másla přispěl i vývoj na světovém trhu, kde roste poptávka a zároveň je omezená nabídka, dodal ve čtvrtek Jurečka. Svaz obchodu a cestovního ruchu tvrdí, že obchodníci u másla vysoké marže nemají a za jeho zdražení nemůžou.

Praha (Aktualizováno: 14:01 5. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka | Foto: Filip Jandourek

Tuzemští zemědělci nyní podle ministra zemědělství Mariana Jurečky prodávají litr mléka zhruba za 8,4 koruny za litr. To je přibližně stejná cena jako v roce 2004, kdy čtvrtka másla na pultech obchodů stála 25 korun.

Máslo zdražuje i v sousedních zemích. Poláci ale stále platí kolem čtyřiceti korun

Číst článek

„Když jsme si udělali rozbor prodejní ceny jedné čtvrtky másla, kolik procent z ní zůstává u zemědělců, tak je to zhruba 17 až 20 procent. Zhruba 25 až 30 procent zůstává u potravinářů a těch zbývajících padesát procent u obchodníků a prodejců," uvedl Jurečka.

Mlékárny letos v srpnu prodávaly podle ministra máslo v průměru za 35 korun, jeho cena v obchodech se ale pohybovala od 50 do 70 korun. Jurečka upozornil, že tuzemská produkce mléka za poslední tři roky vzrostla a Česká republika je v této komoditě soběstačná ze 130 procent.

„My jako zemědělci máme suroviny dostatek, ale to, jakým způsobem trh spekuluje a jak se cena šroubuje nahoru, to už nejsme schopni ovlivnit," uvedl.

Obchodníci jsou v tom nevinně, tvrdí svaz

Podle prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu Marty Novákové obchodníci za drahé máslo nemohou.

„Svaz si vyžádal od velkých obchodních řetězců, které jsou jeho členy, údaje týkající se marží právě na máslo. Z jednotlivých vyjádření vyplynulo, že se výše marží pohybuje od osmi do 20 procent, v průměru je to tedy 14 procent," řekla Nováková.

V případě vysoké ceny másla jde podle Novákové o určitý výkyv komodity, který je ovlivněn poptávkou a nabídkou i celosvětovým vývojem. „Ostatně cenu másla i marží obchodníků šetřilo již v květnu ministerstvo financí a k žádnému nestandardnímu zjištění nedospělo," podotkla.

Máslo nevyvážejte, žádá šéf Potravinářské komory

Vyšší ceny másla podle Jurečky souvisí s tím, že na globálním trhu se v poměrně krátkém časovém období potkala výrazně vyšší poptávka s nedostatkem suroviny k výrobě másla.

'Máslový index': za měsíční plat koupíte nejméně másla od roku 2000

Číst článek

Na ukončení režimu mléčných kvót v EU navázala poměrně velká mléčná krize, kdy klesla výroba mléka v EU i Austrálii či na Novém Zélandu, což jsou hlavní světoví producenti. Naproti tomu Čína v pololetí zvýšila poptávku po másle i ostatních mléčných výrobcích.

„Za poslední dva roky zároveň také výrazně roste poptávka spotřebitelů, kteří se odklání od rostlinných tuků a spíše zase vyhledávají živočišné tuky," dodal Jurečka.

Ceny másla jsou rekordně vysoké v celé Evropské unii. Potravináři mluví o vysokých maržích obchodníků, ti ale vinu svalují na vysoké nákupní ceny smetany.

Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman vyzval mlékárny, aby omezily vývoz másla do zahraničí a soustředily se na tuzemský trh. „Je to jenom výzva. Nikdo nemůže nikomu zakázat, aby na volném a otevřeném trhu nemohl vyvážet," komentoval výzvu Jurečka.

Kontrola vyšších cen másla

Ministerstvo financí už vyzvalo Specializovaný finanční úřad, aby zkontroloval zvýšení ceny u producentů másla i obchodníků. Učinilo tak na základě požadavku premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD.

„Domníváme se, že postoj premiéra je poměrně nestandardní, protože cena másla stoupá po celé Evropě a podle nás jde o určitý populistický krok v předvolebním období. Jestliže bychom chtěli hledat nějakého viníka, tak to rozhodně nejsou obchodníci, ale dotační politika EU," dodala Nováková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme