U Olomouce byly objeveny zbytky římského tábora

Unikátní objev se podařil archeologům při záchranném výzkumu v Olomouci - Neředíně. Počátkem června zjistili v místě stavby rodinných domků hrotitý příkop, který svým charakterem i rozměry odpovídá římským krátkodobým opevněním, což potvrzují i zlomky germánské a římsko provinciální keramiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní komise konstatovala, že jde s největší pravděpodobností o část římského vojenského tábora z doby markomanských válek, tedy z let 166 - 180 našeho letopočtu. Překvapivý nález u Olomouce podle odborníků posunul dosud známou hranici výskytu římských polních táborů o 70 kilometrů na sever. Jaroslav Peška z Archeologického centra Vlastivědného muzea v Olomouci poznamenal, že budeme muset v tomto smyslu doplnit učebnice dějepisu.

Jak připomněl vedoucí olomouckého Archeologického centra Mojmír Bém, od 16. století, tedy od dob humanistických dějepisců se traduje, že Olomouc navštívil Julius Cézar. Nyní mají historici první hmatatelný důkaz o tom, že římské legie na území města vybudovaly svůj tábor.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme