U památníku na D1 se vzpomíná na oběti dopravních nehod

Dopravní nehody patří celosvětově stále k častějším příčinám smrti. Světový den obětí dopravních nehod připadá na třetí listopadový víkend. Už dnes se lidé sešli u památníku na nultém kilometru dálnice D1, u kterého zorganizovalo pietní akci České sdružení obětí dopravních nehod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní nehoda (ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Na místě se sešly přibližně tři desítky lidí, a to nejen pozůstalí a ti, kdo jim pomáhají, ale i viníci dopravních nehod, duchovní, zástupci hasičů, policie i BESipu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na místě pietní akce byla i Jitka Hanžlová

„Přišla jsem o syna při dopravní nehodě na motorce před dvěma lety. Připomínám si ho denně a tady s touhle skupinou každý rok,“ připomíná si svého syna jedna z účastnic pietní akce.

Potřebu připomínat oběti zdůvodňují sama holá čísla. Jen za prvních 10 měsíců letošního roku bylo na českých silnicích 61 387 nehod. Zemřelo při nich 588 lidí. To je sice o 39 méně než za stejné období loni, na druhou stranu ale přibylo zraněných – 2588 těžce a téměř 19 tisíc lehce.

ČTĚTE TAKÉ: Lidé si o víkendu připomenou památku obětí dopravních nehod

Pietní místo vyrostlo u nultého kilometru před pěti lety. Podobné akce se budou konat i zítra na dalších místech republiky. Po nich budou následovat besedy s lidmi, kteří mají s nehodou osobní zkušenost nebo s odborníky.

České sdružení obětí dopravních nehod, které pietní akci pořádalo, založili lidé, kteří přišli na silnici o někoho blízkého. Snaží se pomáhat pozůstalým, kteří se kromě osobní ztráty musí vyrovnávat i s nečekanými problémy praktického života - musí zařizovat pohřeb, jednat s úřady, chodit k soudu, často se potýkají s finančními a sociálními problémy.

Jitka Hanžlová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme