U podzimní maturity propadlo 8 tisíc žáků, ze slohové práce neprospěla desetina

U podzimních zkoušek státních maturit propadlo přes osm tisíc žáků. Téměř dva tisíce maturantů se navíc ke zkoušce vůbec nedostavilo. Deset tisíc středoškoláků tak zatím zůstává bez vysvědčení. Obecně byli ale letos u opravných zkoušek celkově úspěšnější než loni na podzim. Slohové práce, kvůli kterým šlo k opravě nejvíc žáků, nenapsala ani na dostatečnou tisícovka z deseti tisíc studentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Žáci, kteří neodmaturovali, mají ukončené středoškolské vzdělání a mohou jít pracovat, nebo začít studovat jinou střední školu. Za rok mohou maturitní zkoušku opakovat.

To by pro studenty mohlo být výhodné. Maturity by totiž příští rok měly mít jen jednu úroveň a dva povinné předměty. Tuto podobu dnes schválili poslanci.

Novelu teď posoudí Senát, ten má na její schválení čas do poloviny listopadu. Patnáctý listopadový den se totiž studenti přihlašují k maturitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací k výsledkům podzimní maturity zjistila pro Odpolední Radiožurnál Klára Bílá

Tuto podobu chce ministr školství Petr Fiala zachovat na dva roky. Tým expertů má připravit koncepci toho, jak bude státní zkouška pro středoškoláky vypadat od roku 2015. Na nové podobě maturit se shodují vládní i opoziční strany, kritika je slyšet ale z řad odborníků a učitelů.

Nejvíce jim vadí to, že maturita nebude objektivní. Alespoň co se týká hodnocení slohových prací. Ty letos poprvé opravovali anonymní učitelé, které vybral CERMAT. Příští rok by se hodnocení mělo vrátit opět do škol.

Hlasitě proti se vyjadřoval vyjadřoval například Vít Bárta z Věcí veřejných, kterému chybí hlavně povinná matematika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel gymnázia Teplice Zdeněk Bergmann a učitel češtiny na gymnáziu Open Gate Jiří Kostečka mluví o podzimních státních maturitách v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Podle učitele češtiny na gymnáziu Open Gate a vyškoleného hodnotitele maturitních slohových prací Jiřího Kostečky bude nový systém horší.

„Nikdo ještě neodpověděl na otázku, kterou opakovaně klademe, totiž jak to nastavit, aby pro gymnazisty nebyla maturita směšně jednoduchá, má-li ji složit frekventant středního odborného učiliště a některých středních odborných škol. A naopak, pokud se nastaví dostatečně, no tak pak bude propadat ještě daleko víc učňů, než propadá teď,“ řekl Jiří Kostečka.

„Když byla anonymní hodnocení, jako tomu bylo letos, tak to byl krok správným směrem. Ale jinak nesouhlasím s tím, že by změna, ke které teď dochází, celkově zhoršila výsledek maturitní výsledek,“ uvedl ředitel gymnázia Teplice Zdeněk Bergmann.

Státní maturity by mohly být od příštího roku jednodušší

Číst článek

Veronika Sedláčková, Klára Bílá, Eva Presová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme