U primátora se dnes schází pracovní tým Národní knihovna

V rezidenci u pražského primátora se v těchto chvílích schází speciální pracovní tým nazvaný Národní knihovna. Primátor Pavel Bém a šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek se shodli na tom, že by vzniklý problém neměli řešit politici, ale odborníci. Skupinu proto kromě zástupců zainteresovaných institucí tvoří architekti, památkáři a právníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budoucí podoba Národní knihovny | Foto: Národní knihovna ČR

Dnešního jednání se ale účastní jen Bém, Ježek, architekt Jan Kaplický a čtyři další lidé. Podle Béma existuje v souvislosti s případnou výstavbou knihovny podle Kaplického studie na Letné pět potíží. Jsou to pozemky, územní plán, dodržení pravidel mezinárodní architektonické soutěže, památkářské hledisko a peníze na výstavbu.

Petici na podporu stavby nové Národní knihovny sepsali architekti a umělci. Navíc jsou přesvědčeni, že zapadá do prostoru, který byl vybrán. Myslí si to i Eva Jiřičná, architektka a předsedkyně komise, která vybírala návrh na stavbu národní knihovny.

"Tento pozemek byl tak dlouho v jednání jako parcela pro budoucí knihovnu, tak taky byl definován, a teď se začalo říkat, že uděláme novou soutěž. Co ta nová soutěž přinese? Zrovna takovou další hysterii: buď to vyhraje někdo jiný, anebo to bude tak obyčejná budova, že si jí nikdy nikdo nevšimne - a to by mně bylo nejvíc líto," řekla architektka Jiřičná.

Monika Rybáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme