U soudu kauza krachu České lotynky

Kvůli 350 miliónům, které nakonec musel zaplatit stát, se před soudem coby obžalovaný ocitl lidovecký exministr kultury Jindřich Kabát. V době kdy seděl na ministerském křesle dal totiž do zástavy dva historicky cenné domy v centru Prahy. Snažil se tak dojednat úvěr na rozjezd později zkrachovalé České lotynky. Pokud by stát bance peníze nezaplatil, zastavené domy by jí propadly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům U Černé Matky Boží | Foto: Jitka Vocelková

Státní zástupce klade exministru kultury Kabátovi za vinu, že před osmi lety dal Komerční bance do zástavy dvě památkově chráněné budovy v centru Prahy patřící státu. Domy U Hybernů a U Černé matky boží Kabát podle obžaloby zastavil kvůli tomu, aby Komerční banka dala úvěr České lotynce na její rozjezd. Lotynka ale brzy zkrachovala a stát tak o historicky nesmírně cenné budovy málem přišel. Aby se tak nestalo, vláda musela 350miliónový dluh zaplatit ze státní kasy.

Exministr Kabát ale vinu rozhodně necítí, zopakoval Radiožurnálu na konci svého výslechu před senátem. "To bych to nepodepisoval a musím říct ,že kdybych měl stejné informace, které jsem tehdy obdržel, nemohl bych si dnes počínat jinak."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jindřich Kabát se cítí nevinen

Podle mluvčí ministerstva kultury Dity Fuchsové stát Komerční bance zaplatil jiným způsobem. Prodal například akcie gramofonových závodů v Loděnici u Berouna. "Celkový dluh u banky 369 miliónů se řešil tím, že se prodala část terminálů, centrální výpočetní systém, budova a tak podobně za celkem 82 miliónů. Zbytek zaplatil stát a Ministerstvo financí trvá na tom, aby zbýžvajících přibližně 280 miliónů se umořovalo ze státního fondu kultury."

Proces s Jiřím Kabátem měl začít už v dubnu. Kvůli jeho údajné nemoci byl odročen na dnešek.

Jindřichu Kabátovi hrozí za Českou lotynku až 12 let ve vězení, a to kvůli údajnému zneužití pravomocí veřejného činitele a následnému velkému podvodu.

Krachem skončila i další loterie na podporu kultury - Euroloto. "Podle našich informací skončilo Euroloto zejména kvůli tomu, že celostátní televize neumožnily vysílat losování, a tím nebyl o losování dostatečný zájem. Státu ovšem nevznikla žádná škoda. Naopak státní fond kultury inkasoval přibližně 8 miliónů korun od společnosti Euroloto."

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme