U soudu pád vrtulníku s kosmonauty

U Okresního soudu v Písku pokračuje proces s Miroslavem Slukou, který 28. října 2001 havaroval s vrtulníkem u Okrouhlé na Písecku se dvěma kosmonauty na palubě. Obžaloba viní palubního technika z toho, že nezapnul spínače palivových čerpadel, a následkem toho se stroj zřítil do pole. Muž se hájí tím, že spínače zapnul a příčinou nehody byla technická závada. Navíc upozornil na to, že kdyby fungovala signalizace havarijního stavu paliva, dalo se pádu vyhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pilot ve vrtulníku | Foto: Jan Rosenauer

Nehoda se stala během letu z Prahy do Bernartic, odkud pocházela rodina amerického astronauta českého původu Eugena Cernana. Stroj se zřítil asi minutu a půl před příletem na místo. Na palubě bylo v tu chvíli 12 lidí. Nejhůř dopadla letuška, která strávila v nemocnici dlouhé měsíce. Má trvalé následky. Ve vrtulníku cestoval také kosmonaut Vladimír Remek.

Armáda vyčíslila škodu na více než tři miliony korun. Dalších skoro 3 a půl milionu stála podle vojenské zdravotní pojišťovny léčba zraněných.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme