U soudu stanula akce Asanace

Obvodní soud pro Prahu 6 začal projednávat jeden z největších případů, kterými se zabývá Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Před soudem stanuli lidé, zodpovědní za akci Asanace namířenou proti signatářům Charty 77. Pět bývalých vysokých funkcionářů ministerstva vnitra včetně tehdejšího šéfa tohoto resortu Jaromíra Obziny jakoukoli vinu na organizování nátlaku proti nepohodlným lidem odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šifrovaný text | Foto: Jan Rosenauer

Zákon jsem neporušil - tvrdí bývalý komunistický ministr vnitra Jaromír Obzina. V rámci Asanace komunistická StB nutila nezákonným způsobem signatáře Charty 77 k tomu, aby si sami podali žádost o vystěhování z Československa. Spolu s Obzinou jsou obžalováni ze zneužívání pravomocí za akci Asanace ještě další čtyři vysocí funkcionáři resortu vnitra: Oldřich Mézl, Zdeněk Němec, Vladimír Stárek a Zdeněk Wiederlechner.

Jedna ze signatářek Charty Zina Tominová, která se musela na nátlak tajné policie vystěhovat ze země, zahájení procesu uvítala. Lituje pouze, že obžalovaní funkcionáři zatím nenašli ani odvahu se veřejně za své činy omluvit. "Oni snad si mysleli, že jsou nesmrtelní, takže si to všechno zapisovali, co všechno nám chtějí, co všechno nám udělali. Od ztráty zaměstnání přes nekonečné výslechy, předvádění, protože my jsme měli razie každou středu, to si tam všechno zapsali, to byly domovní prohlídky, odposlechy telefonů, odposlechy domovní."

StB k tomu používala násilí a výhrůžky, potvrzuje jedna z obětí akce - tehdejší katolický kněz a nynější biskup Václav Malý. "Fyzický nátlak byl hlavně v prosinci 1980 při jednom z mnoha zadržení na 48 hodin, kdy jsem byl zmlácen příslušníkem StB panem Janem Dolanským, který byl loňského roku odsouzen k podmíněnému trestu za tento trestný čin."

Mezi poškozenými byli i písničkáři Vlastimil Třešňák a Jaroslav Hutka. Ten nám řekl, že sám fyzicky týrán nebyl. Ví ale o jiných případech. "Někteří lidé jako Medek nebo Landovský byli neznámými pachateli uneseni, zmláceni a někde pohozeni nebo přepadeni. Nikdy nebyl jasný důkaz, že to udělala StB. Takhle přímo na strážnici nebo při výslechu, myslím, že to byl jenom Třešňák takhle napadený."

StB se během akce Asanace podařilo donutit k emigraci zhruba 20 režimu nepohodlných lidí.

Markéta Kaclová, Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme