Podniká Uber v Česku bez platného oprávnění? Fungujeme v souladu s legislativou, tvrdí firma

Ministerstvo průmyslu a obchodu podezírá Uber, že v Česku podniká bez platného živnostenského oprávnění. Jízdy řidičů zřejmě zprostředkovává jiná firma než ta, která k tomu před pěti lety získala živnost. Uvedlo to v pátek ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo dopravy tento týden Uber vyzvalo, aby si v Česku živnost založil. Uber uvedl, že funguje v souladu s evropskou legislativou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo aplikace Uber na chytrém telefonu. | Zdroj: Reuters

„Zprostředkující společností je podle všeho společnost UBER B. V. se sídlem v Nizozemsku. Kontrolní činnost oprávnění k podnikání a souvisejících oprávnění je nicméně v kompetenci obecních živnostenských úřadů,“ řekli zástupci ministerstva.

Taxikáři opět protestovali proti Uberu. Do šesti hodin jezdili tam a zpátky po magistrále

Číst článek

„Proto jakékoli vyjádření MPO (ministerstva průmyslu a obchodu) k platnosti živnostenských oprávnění může vycházet až z adekvátní kontroly příslušného obecního úřadu," dodali.

„S ministerstvem se o tom chceme bavit a domluvit se na nějakém řešení. Není to tak, že bychom něco odmítali, nebo se naopak k něčemu zavazovali," řekla mluvčí Uberu Miroslava Jozová.

Dodala také, že Uber i podle nedávné judikatury evropského soudního dvora funguje v souladu s evropskou legislativou. „Tím, že jsme globální firma, tak si každý trh nemůže úplně dělat, co chce," uvedla.

Novela silničního zákona

V Praze už druhý den protestují taxikáři proti společnosti Uber a dalším zprostředkovatelům, kteří najímají dopravce bez platné licence pro přepravu osob. Vytváří tak podle nich nerovné podmínky na trhu.

Taxi v Praze

V Praze je zhruba 5000 až 7000 taxikářů. Z toho část využívá různé elektronické aplikace, například asi 1100 jezdí v rámci platformy Liftago. Pro Uber jezdí přibližně 2000 řidičů včetně dopravců na částečný úvazek. Část řidičů jezdí vedle Uberu i pro Taxify.

Ministerstvo dopravy chce tento stav řešit v rámci novely silničního zákona, kterou do vlády předloží během několika týdnů.

Na jedné straně má umožnit využívat pro taxislužbu elektronické aplikace místo taxametru. Na druhé vytvořit ze zprostředkovatelů dopravy vázanou živnost a uložit jim povinnost, že smí spolupracovat jen s řidiči s taxikářskou koncesí.

K rychlému řešení situace v pátek vyzvala ministerstvo i hospodářská komora.

„Současná situace je jen eskalací této vleklé a státem neřešené problematiky. Neobejde se ale bez okamžitého legislativního řešení. Podle hospodářské komory už je na čase, aby ministerstvo dopravy upustilo od slov a přešlo k činům, a proto vyzýváme ministerstvo dopravy i magistrát, aby předložily řešení, které dnes nerovné podmínky na trhu narovná," uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Podle zakladatele platformy Liftago Ondřeje Krátkého stávka jen odvrací pozornost od skutečného problému. Tím není souboj taxikářů s technologií, ale silný lobbing nadnárodních platforem za možnost pracovat s amatéry, na kterých vydělají více. „Výhody digitálních platforem přepravy přitom lze poskytovat legálně už dnes," podotkl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme