Úbytek hostů teď nepoznáme, to ukáže až zima, říká servírka o platnosti protikuřáckého zákona

Od středy si po celém Česku kuřáci už nesmí zapálit v restauracích, barech, hospodách nebo pivnicích. A to kvůli tzv. protikuřáckému zákonu. Provozovatelé podniků teď čekají, jak na ně nový zákon dopadne. Strach z poklesu tržeb mají hlavně malé hospody a výčepy. Podle nejnovějšího průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků celá pětina podnikatelů počítá s úbytkem zákazníků.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protikuřácký zákon, zahrádka, restaurace, pohostinctví (ilustrační foto)

Protikuřácký zákon, zahrádka, restaurace, pohostinctví (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Už čtvrtým dnem se v hospodách, restauracích, barech ani pivnicích nekouří. Třeba v restauraci v centru Prahy, kam zavítá na oběd i 200 hostů, se kouřilo i během obědů. Dnes tam už popelníky na stolech zákazníci nenajdou.

„Nechodí méně, ale sedí tu míň. Takže jenom chviličku, jakože se najedí a pak jdou. Teď v létě máme míň lidí, takže znát to zatím není, ale uvidíme v zimě,“ popisuje Radiožurnálu změny servírka Světlana.

Rozdíl ve vzduchu je v restauraci ale znatelný. Není tu zakouřeno, jak tu bývalo zvykem. 

„Je to určitě lepší, hlavně kvůli doutníkům. Ty doutníky jsou úplně hrozné. Ale pro nás, jako pro obsluhu, je hrozné, když musíme ven. A co pak děláte s hospodou? Nic, prostě všichni čekají,“ vysvětluje servírka pro Radiožurnál.

Ze stolů restaurace zmizely i popelníky. „Schovaly se do skladu, nevyhazovaly se, ale schovaly se. Možná to ještě povolí,“ řekla Radiožurnálu servírka.

Když Radiožurnál se servírkou mluvil asi 14 dní před tím, než začal platit takzvaný protikuřácký zákon, tak říkala, že má strach, aby lidé neutíkali bez placení.

„Zatím se to nestalo, měla jsem tady skupinku cizinců, tak ti teda nechali na stole doklady, telefon a šli si zapálit všichni. Ale jak říkám, myslím si, že kuřáci jdou teď radši na zahrádku, než aby šli dovnitř a pořád vstávali,“ řekla servírka.

Poslední cigareta

Pauzu na kuřáckou přestávku už od 31. května nemá ani servírka Lucka. Svojí poslední cigaretu típla po více než 20 letech ve chvíli, kdy začal platit takzvaný protikuřácký zákon.

„Já už jsem o tom přemýšlela nějakou dobu, ale vždycky jsem šla do práce, a protože pracuji v hospodě, tak díky tomu se mi to nepodařilo vydržet. Díky tomu, že se teď nekouří, tak jsem se rozhodla, že se od toho odpíchnu,“ svěřila se Radiožurnálu servírka Lucka.

Další restaurace v centru Prahy se rozhodla na platnost zákona připravit s předstihem. Popelníky tak zaměstnanci sklidili už na konci ledna. Od února je celá restaurace nekuřácká. Její hosté si můžou zapálit na zahrádce nebo před vchodem na ulici.

Kolem popelníku ale musí pravidelně uklízet. Uklízečka tak musí minimálně třikrát denně zamést před vchodem.

„Chodí jiní hosté a ti co byli zvyklí kouřit, se naučili kouřit venku a reakce dobré máme hlavně přes obědy,“ pochvalují si zákazníci podle provozní Jany čistý vzduch uvnitř.

„Vůbec jsme nezaznamenali, že bychom měli nějaký propad tržeb. Jsme na tom furt tak nějak stejně,“ dodává pro Radiožurnál provozní.

Venkovské podniky v ohrožení

Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků je v Česku přes 40 tisíc stravovacích zařízení. Z poklesu tržeb kvůli zákazu kouření mají strach hlavně výčepy a malé vesnické hospody.

Podle průzkumu Asociace víc než polovina podniků, které nepodávají jídlo, očekává negativní dopad na tržby, u těch které nabízejí jídlo, je to jen třetina.

„Tržby výčepů a všech provozoven, které nenabízejí jídlo, jsou dány hlavně spotřebou alkoholu, případně jiných nápojů. Pokud se chodí pouze na pivo, tak valná část návštěvníků hlavně na těch malých vesnicích přirozeně u toho kouřila, logicky majitelé takových hospod mají obavy. Z toho průzkumu, který jsme dělali na 570 provozovnách tak vyplynulo, že víc než 60 procent z nich začíná řešit existenční problémy, což je poměrně hodně,“ říká předseda Asociace Karel Havlíček.

V Česku skončí každoročně podle dat Asociace malých a středních podniků a živnostníků každá desátá restaurace. Téměř stejný počet, tedy asi 4 tisíce nových restaurací a hospod zase otevře.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme