Účastníci Fora 2000 se zamyslí nad přechodem společností k demokracii

Skoro stovka světových i domácích osobností se dnes zúčastní konference Forum 2000 v pražském paláci Žofín. Tématem bude přechod občanských společností od autoritářských režimů k demokracii. Už poněkolikáté dorazil tibetský duchovní vůdce dalajláma a vůbec poprvé se konference účastní barmská disidentka Aun Schan Su-Ťij.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmská disidentka Su-Ťij diskutuje s bývalým jihoafrickým prezidentem Frederikem de Klerkem a jeho manželkou

Barmská disidentka Su-Ťij diskutuje s bývalým jihoafrickým prezidentem Frederikem de Klerkem a jeho manželkou | Zdroj: ČTK

Vojenská junta držela vůdkyni barmské opozice15 let v domácím vězení. Její svoboda je jedním z důsledků soustavného tlaku zakladatele Fora 2000 Václava Havla na nedemokratické režimy.

V takovém ovlivňování světa je podle bývalého litevského prezidenta Vitautase Landsbergise třeba pokračovat: „Ne vždy přináší taková práce výsledky, ale i přesto je třeba mít nějaké ideály a vize lepší budoucnosti. To je to nejlepší, co může člověk dělat, a Václav Havel to pochopil.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Novák přiblížil průběh zahajovacího večera

Letošní Forum 2000 zahájila v neděli večer Su-Ťij. V letech, kdy byla v Barmě v domácím vězení, pro ni organizátoři nechávali v sále volné místo.

„Jsou sny spojené s Forem 2000, které se plní. Přivítejte se mnou paní Aun Schan Su-Ťij,“ zaznělo sálem. Účastníci konference pozdravili drobnou ženu v zelenozlatých šatech potleskem ve stoje.

Paní Su-Ťij věnovala velkou část svého projevu vzpomínkám na zakladatele Fora 2000 Václava Havla. „Když jsem řadu let byla v Barmě v domácím vězení, věděla jsem, že někde ve světě je muž, který se mne zastává. Věděla jsem, že díky němu je moje svoboda, bez ohledu na její fyzické omezení, nedotknutelná,“ vysvětlila.

Cesta k dobrému vládnutí

Připomněla také, že právě díky Havlovi získala v roce 1991 Nobelovu cenu za mír, protože on sám nominaci nepřijal a místo sebe navrhl ji. Václav Havel byl prý pro barmské disidenty symbolem naděje na získání svobody. Su-Ťij se s ním ovšem nikdy osobně nesetkala.

Letos využila příležitosti a seznámila se s jeho ženou Dagmar. „Jsem velmi ráda, že jsem se s ní alespoň dneska mohla sejít na hřbitově, separátně, pohovořit s ní pár slov a že tady vystoupila, je to úžasné,“ řekla Havlová.

Su-Ťij se do konference Fora 2000 zapojí diskuzí na téma Cesta k dobrému vládnutí. Dobře prý ví, že by ji i její spoluobčany Václav Havel upozornil, že to nebude jednoduché, ale že to překonají a dosáhnou nakonec svobody, po které touží.

Politici, ekonomové, filozofové, disidenti a umělci budou o svobodě, občanských právech, úloze církví nebo neziskových organizací v procesu společenské transformace i o korupci jako brzdě společenských změn diskutovat až do úterý. Ve středu se konference Forum 2000 rozšíří i do Bratislavy, Krakova, Ostravy a Plzně.

Pavel Novák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme