Účet za prosincovou ledovku jde do desítek milionů korun

Účty za prosincovou námrazu se vyšplhaly na desítky milionů korun. Problémy s ledovkou měli nejen železničáři, ale i dopravci přímo ve městech. Tisíce pojistných událostí řešily i pojišťovny. Kromě dopravních nehod lidé hlásili škody na domech nebo úrazy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní kolaps, vlaky, zpoždění, námraza

Dopravní kolaps, vlaky, zpoždění, námraza | Foto: Filip Jandourek

„Vážení cestující, omlouváme se za zpoždění vlaku. Vlak je opožděn z důvodu nepříznivé povětrnostní situace na trati.“ Právě taková hlášení zaznívala první prosincové dny na vlakových nádražích.

Některé vlaky nevyjely vůbec nebo měly i několikahodinová zpoždění. Problémy se dotkly více než sta tisíc cestujících. Za komplikace proto dopravci vyplatili už milionová odškodnění. Celkové škody chtějí mít železničáři vyčíslené ke konci ledna.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, jaké škody způsobila prosincová ledovka, se zajímala redaktorka Zuzana Švejdová

Provoz se zastavil třeba i v Praze. Tramvaje, které nemohly vyjet, musela vystřídat náhradní autobusová doprava. V součtu stála ledovka hlavní město 11 milionů korun.

„Naši zaměstnanci odpracovali více než 3300 přesčasových hodin a autobusy, které zajišťovaly tu náhradní dopravu, najezdily navíc 33 tisíc kilometrů,“ vysvětluje mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl.

Například technická správa spotřebovala skoro čtyři tuny posypové soli, tedy dvojnásobně víc než rok před tím. Kluzká vozovka dělala problém i řidičům. Pojišťovny se v prosinci téměř nezastavily.

„Těch nehod bylo více než v běžných dnech – konkrétně u nás 540 hned ten první den. V těch následujících dnech přes 300. Jenom pro porovnání – třeba v období loňských Vánoc jsme měli pouhých několik desítek škod denně,“ říká mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek.

Ve většině případů šlo o nedobrždění a nabourané blatníky. Obecně jsou totiž řidiči v zimě opatrnější a jezdí menší rychlostí než v létě, kdy také častěji dochází k totálním škodám na vozech.

Dopravní kolaps, dopravní omezení | Foto: Filip Jandourek

Kvůli námraze padaly i stromy nebo větve, které pod tíhou ledu nevydržely. Kromě kapot poškodily i střechy.

„Co se týká nemovitostí, tak tam se jednalo zejména o poškozené přístřešky, zastřešení bazénů a měli jsme poměrně dost škod, kdy nevydržely větve tíhu ledu a polámané větve poškodily například střechy domů. Celkovou výši škod odhadujeme na 24 milionů korun,“ popisuje mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

A došlo i na úrazy. Lékaři nejvíc ošetřovali pohmožděniny, zlomeniny končetin nebo poranění hlavy.

„Jedná se většinou o méně vážná zranění jako podvrknutí, zlomeniny horních končetin. Nicméně předpokládáme, že další případy nám klienti budou hlásit až po doléčení například nějakých těžších zranění,“ dodává Milan Káňa.

Ledovka na autě | Foto: Honza Ptáček

kov, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme