Účetní chyba na ministerstvu školství: 22 miliard Kč, informují LN
Lidové noviny píší o tom, že si úředníci ministerstva školství nevšimli účetní chyby ve výši 22 miliard korun. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad při auditu. Mladá fronta Dnes uvádí, že čeští vědci měli před 40 lety v rukou mimořádně účinný preparát proti rakovině. Právo zjistilo, že bezpečnostní kamery v obchodech mohou prozradit PIN bankovní karty zákazníka. Provozovatelé internetového sázení mohou podle Hospodářských novin působit v České republice bez licence.
Ministerstvo školství vykazovalo v účetnictví dvakrát státní dotace pro vysoké školy, informují dnešní Lidové noviny. Úředníci si pochybení za posledních deset let nevšimli. Vše vyšlo najevo až při auditu Nejvyššího kontrolního úřadu.
Závěr je, že v ministerských účtech nesedí 22 miliard korun. Kontrola neprokázala, že by se peníze z ministerstva školství ztrácely. Chyba je jen ve špatném kontrolním systému. Ministerstvo školství tvrdí, že se jedná pouze o drobnosti a k některým pasážím auditu se odvolalo.
Čeští vědci měli před 40 roky v rukou mimořádně účinný preparát proti rakovině nazvaný azacytidin, píše Mladá fronta Dnes. Kvůli nedokonalým testům bohužel účinky léku nepoznali. Profesor František Šorm o nové látce pouze publikoval článek ve vědeckém časopise Collection.
Americký profesor Peter Jones podle zmíněného článku preparát opět syntetizoval a podrobil ho důkladnější testům s překvapivým výsledkem. Azacytidin je slibným základem vůbec prvního léku, který buňky napadené rakovinou nezabíjí, ale vrací zpět do života, pokračuje Mladá fronta Dnes.
Čeští vědci našli v USA malou firmu a s její pomocí chtějí látku uvést do podoby stabilního preparátu, který rakovinou napadené buňky vyléčí. Výsledky se očekávají až za několik let.
Bezpečnostní kamery v obchodech mohou prozradit PIN karty zákazníka, upozorňuje deník Právo. V některých hypermarketech totiž kamery zabírají i nakupující u pokladen, kteří při placení kartou zadávají její kód. Nahrávky bezpečnostních kamer jsou po určitou dobu archivovány.
Mluvčí jednoho obchodního řetězce řekl Právu, že záznamy jsou bezpečně uchovávány v souladu se zákonem na ochranu osobních údajů a mohou být poskytnuty jen policii v případě vyšetřování trestného činu, ke kterému došlo v prodejně.
Policie však vidí riziko hlavně v tom, že v dispečinku, kde jsou záběry kamer sledovány, může sedět někdo, kdo je ve spojení s kapsáři. Ten může čekajícímu zloději dát popis zákazníka i PIN jeho karty.
Provozovatelé internetového sázení mohou operovat v České republice bez licence, řekl Hospodářským novinám Jindřich Rajchl, zástupce internetové sázkové společnosti. Je to důsledek průlomového rozsudku, který vydal Evropský soudní dvůr v Lucembursku v kauze italské sázkové společnosti Placanica.
Podle soudu nesmí žádný členský stát omezovat zahraniční sázkové kanceláře on-line působící v rámci Unie. Rozhodnutí Evropského soudního dvora má totiž vyšší váhu než loterijní zákony jednotlivých členů Evropské unie.
Sázení na internetu je v České republice nelegální byznys. Přesto internetové sázky u nás vykazují roční obrat přes čtyři miliardy korun. Připravují tak stát o hodně peněz.
V celé Evropě se zvyšuje tlak na omezení pracovních poměrů na dobu neurčitou, uvádí deník Právo. Týká se to i České republiky. Politici a podnikatelé v preferenci krátkodobých pracovních poměrů, částečných úvazků nebo samostatně výdělečné činnosti vidí cestu, jak zvýšit počet pracovních míst a snížit nezaměstnanost.
Podle náměstka ministra práce a sociálních věci Petra Šimerky tyto formy zaměstnávání se zatím v Česku příliš nevyužívají, představují asi osm procent pracovních úvazků. Proti snížení pracovních poměrů na dobu neurčitou jsou naopak odbory. Podle nich tato cesta může ohrozit práva a jistoty zaměstnanců.