Uchazeči o licence na digitální televize představí své projekty

Žadatelé o licenci na digitální televizi začnou dnes Radě pro rozhlasové a televizní vysílání představovat své projekty. Poté, co bylo stanoveno, jaký prostor dostanou veřejnoprávní média, se musí rozhodnout o využití dalších volných pásem. Z víc než třiceti projektů musí rada vybrat osm nejnadějnějších. Čeští diváci by se tak v dohledné době mohli dočkat až padesáti nových televizních programů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divák před televizí

Divák před televizí | Foto: Jan Rosenauer

První veřejná slyšení 20 zájemců o právo vysílat v síti B jsou před Radou pro rozhlasové a televizní vysílání na programu ode dneška od čtvrtka. Zájemci o vysílání v síti C se radě představí na přelomu května a června.

Podle šéfa společnosti Febio Fera Feniče je začátek licenčního řízení důležitý pro další rozvoj českých médií. "Je to především služba divákovi, který získá nabídku podobnou jako má u rozhlasových stanic nebo u tištěných médií, to znamená široké, spektrum specializovaných plnoformátových programů," vysvětlil Fenič.

Jeden ze žadatelů Martin Mrnka hovoří o digitalizaci jako o velikém třesku na naší mediální scéně. "Přirovnáváme tento proces ke stejné změně, jako když došlo ke změně mezi analogovými telefony a mobilními telefony. Najednou se svět zcela změní, nabídka je mnohem větší a služby jsou mnohem kvalitnější," řekl Mrnka.

Digitální televizní vysílání má divákům přinést například i více informací o vysílaných programech, či třeba možnost sázení a posílání mailů prostřednictvím obrazovky. Do budoucna by se v Česku mohlo objevit šest digitálních sítí, v každé nejspíše po čtyřech programech. Podmínkou je však vypnutí současných analogových sítí.

Experimentální multiplex Českých radiokomunikací v Praze nyní šíří dva programy České televize, Novu, Primu a hudební kanál Óčko. V experimentu DVB-T vysílají také rádia, zejména Český rozhlas včetně Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Podrobné informace o digitálním vysílání v Česku i ve světě najdete na webu Digital.

Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme