Uchazeči o licence na digitální televize představí své projekty

Žadatelé o licenci na digitální televizi začnou dnes Radě pro rozhlasové a televizní vysílání představovat své projekty. Poté, co bylo stanoveno, jaký prostor dostanou veřejnoprávní média, se musí rozhodnout o využití dalších volných pásem. Z víc než třiceti projektů musí rada vybrat osm nejnadějnějších. Čeští diváci by se tak v dohledné době mohli dočkat až padesáti nových televizních programů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divák před televizí | Foto: Jan Rosenauer

První veřejná slyšení 20 zájemců o právo vysílat v síti B jsou před Radou pro rozhlasové a televizní vysílání na programu ode dneška od čtvrtka. Zájemci o vysílání v síti C se radě představí na přelomu května a června.

Podle šéfa společnosti Febio Fera Feniče je začátek licenčního řízení důležitý pro další rozvoj českých médií. "Je to především služba divákovi, který získá nabídku podobnou jako má u rozhlasových stanic nebo u tištěných médií, to znamená široké, spektrum specializovaných plnoformátových programů," vysvětlil Fenič.

Jeden ze žadatelů Martin Mrnka hovoří o digitalizaci jako o velikém třesku na naší mediální scéně. "Přirovnáváme tento proces ke stejné změně, jako když došlo ke změně mezi analogovými telefony a mobilními telefony. Najednou se svět zcela změní, nabídka je mnohem větší a služby jsou mnohem kvalitnější," řekl Mrnka.

Digitální televizní vysílání má divákům přinést například i více informací o vysílaných programech, či třeba možnost sázení a posílání mailů prostřednictvím obrazovky. Do budoucna by se v Česku mohlo objevit šest digitálních sítí, v každé nejspíše po čtyřech programech. Podmínkou je však vypnutí současných analogových sítí.

Experimentální multiplex Českých radiokomunikací v Praze nyní šíří dva programy České televize, Novu, Primu a hudební kanál Óčko. V experimentu DVB-T vysílají také rádia, zejména Český rozhlas včetně Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Podrobné informace o digitálním vysílání v Česku i ve světě najdete na webu Digital.

Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme