Učitelé bez kvalifikace budou mít více času na dokončení studia

Lhůta, do které si musí učitelé doplnit kvalifikaci, se prodlouží do konce roku 2014. Schválili to poslanci. Původně měli kantoři bez potřebného pedagogického vzdělání odejít ze škol už na začátku příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída | Foto: Jitka Vocelková

Uleví se tak těm učitelům, kteří ještě nezačali studovat vysokou školu s pedagogickým zaměřením, ale i ředitelům škol, protože by od ledna mohli přijít o poměrně vysoké procento svých učitelů.

Původně měli začít učitelé bez kvalifikace s doplněním odborného vzdělání do konce tohoto roku, pokud by to nestihli, museli by k 1. lednu školy opustit. To by znamenalo velké komplikace v regionálním školství, protože bez odborného vzdělání je zhruba pětina učitelů. I proto sněmovna schválila novelu v takzvaném zkráceném projednávání významnou většinou hlasů.

Podle občanského demokrata Petra Bratského by bez prodloužení lhůty musela řada učitelů odejít. "Zhruba 20 procent regionálních škol by od 1.1. 2010 mohlo opustit až 20 procent pedagogických pracovníků, což by některých regionech mohlo vyvolat kolaps. Ředitelé mají dnes určité finanční nástroje, jak přinutit některé pedagogy, aby si doplnili patřičné vzdělání ve lhůtě, kterou jsme prodloužili o pět let. Na druhé straně ministerstvo školství ve spolupráci s vysokými školami může otevřít dostatek kursů pro jejich odbornou kvalifikaci," řekl Bratský.

"To, že jsme schválili tento návrh, je řešením situace, která by způsobila poměrně velké problémy nejen učitelům samým. Myslím, že můžeme být rádi, že je ve školství máme, pokud jsou to dobří učitelé, i bez toho exaktního vzdělání. Myslím, že praxe ve školství mnohdy u člověka, který má předpoklady pro to, aby učitelem byl a má rád děti, přijde léty sama," vysvětlila Radiožurnálu poslankyně ČSSD Marcela Mertinová.

S odkladem souhlasila i místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. "Hlavním důvodem pro předložení této novely je, aby ti učitelé, kteří nesplňují poměrně náročná kritéria pro pedagogické pracovníky, mohli nadále zůstat na školách, ale aby byli tlačeni k tomu, že si musí doplnit vzdělání, tak jak jim zákon ukládá. Nicméně neznamená to jejich odchod k 1. lednu příštího roku, který by byl jinak nutný," prohlásila Šojdrová.

Podle komunistického poslance Milana Bičíka byla ale lhůta pro doplnění patřičného vzdělání prodloužena naposledy. "Myslím, že jsme pedagogickou veřejnost uklidnili, ale chtěl bych ji upozornit, že toto je poslední termín a poslední výjimka, a je nutné, aby do roku 2014 skutečně všichni pedagogové měli požadovanou odbornou kvalifikaci," varuje Bičík.

Norma ještě musí projít senátem a získat podpis prezidenta.

Milan Kopp, Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme