Učitelé budou 1. září protestovat proti nízkým platům. Na stávku to ještě není, říká šéf odborů

Školské odbory budou příští pátek prvního září protestovat proti nízkým platům učitelů a špatným pracovním podmínkám. Rozhodlo o tom jejich vedení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf školských odborů František Dobšík | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Kromě Českomoravského odborového svazu pracovníků školství se chce k akci pod heslem Konec levných učitelů a akademiků připojit také Konference rektorů, Rada vysokých škol a další profesní organizace.

Detailní data o platech, odměnách a věku učitelů: systém motivuje padesátníky a odhání mladé

Číst článek

Šéf školských odborů František Dobšík ale řekl, že na stávku to ještě není. „Vláda slíbila, že v průběhu začátku září dá jasný signál, jak to myslí s platy pedagogických i nepedagogických pracovníků, samozřejmě jak je to i s úrovní rozpočtu na vysoké školy, kde ty naše požadavky jdou jakoby vedle sebe. O stávce se hovoří, ale já si myslím, že není teď doba tímto vyhrožovat. Ale je to ve hře,“ řekl Radiožurnálu Dobšík. Jak přesně bude protest vypadat, oznámí organizátoři v pondělí.

Odbory chtějí zvýšit mzdy do roku 2020 na 130 procent průměrného platu v Česku. Od listopadu chtějí pro učitele patnáct procent navíc.

Čeští učitelé mají nejnižší platy v Evropské unii. Oproti jiným zaměstnáním si výrazně nepolepšili

Číst článek

Ministerstvo školství pod vedením ČSSD i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD je podporují. Podle šéfa státní pokladny Ivana Pilného z hnutí ANO na to ale teď nejsou peníze ani v letošním, ani v příštím rozpočtu.

Současný návrh rozpočtu na příští rok nicméně počítá se zvýšením peněz pro vysoké školy o 700 milionů ve srovnání s letoškem. Odboráři také s vládou nedávno domluvili, že platy učitelům porostou víc než ostatním lidem, kteří pracují pro stát.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme