Učitelé budou 1. září protestovat proti nízkým platům. Na stávku to ještě není, říká šéf odborů

Školské odbory budou příští pátek prvního září protestovat proti nízkým platům učitelů a špatným pracovním podmínkám. Rozhodlo o tom jejich vedení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf školských odborů František Dobšík | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Kromě Českomoravského odborového svazu pracovníků školství se chce k akci pod heslem Konec levných učitelů a akademiků připojit také Konference rektorů, Rada vysokých škol a další profesní organizace.

Detailní data o platech, odměnách a věku učitelů: systém motivuje padesátníky a odhání mladé

Číst článek

Šéf školských odborů František Dobšík ale řekl, že na stávku to ještě není. „Vláda slíbila, že v průběhu začátku září dá jasný signál, jak to myslí s platy pedagogických i nepedagogických pracovníků, samozřejmě jak je to i s úrovní rozpočtu na vysoké školy, kde ty naše požadavky jdou jakoby vedle sebe. O stávce se hovoří, ale já si myslím, že není teď doba tímto vyhrožovat. Ale je to ve hře,“ řekl Radiožurnálu Dobšík. Jak přesně bude protest vypadat, oznámí organizátoři v pondělí.

Odbory chtějí zvýšit mzdy do roku 2020 na 130 procent průměrného platu v Česku. Od listopadu chtějí pro učitele patnáct procent navíc.

Čeští učitelé mají nejnižší platy v Evropské unii. Oproti jiným zaměstnáním si výrazně nepolepšili

Číst článek

Ministerstvo školství pod vedením ČSSD i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD je podporují. Podle šéfa státní pokladny Ivana Pilného z hnutí ANO na to ale teď nejsou peníze ani v letošním, ani v příštím rozpočtu.

Současný návrh rozpočtu na příští rok nicméně počítá se zvýšením peněz pro vysoké školy o 700 milionů ve srovnání s letoškem. Odboráři také s vládou nedávno domluvili, že platy učitelům porostou víc než ostatním lidem, kteří pracují pro stát.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme