Učitelé požadují o 15 procent vyšší platy. Pokud je nedostanou, budou stávkovat

Koaliční rada dostala od školských odborů ultimátum. Pokud se vládní strany nedohodnou na zvýšení platů učitelů od listopadu, odbory vyhlásí stávkovou pohotovost. Řekl to předseda školských odborů František Dobšík na pátečním protestním shromáždění v Betlémské kapli v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Odboráři od listopadu požadují patnáctiprocentní růst platů pedagogů. A do roku 2020 chtějí růst na 130 procent stávající průměrné mzdy v Česku. Dobšík popsal postup, pokud vláda nevyhoví požadavkům:

„Rozdáme instrukce, jak se mají zakládat stávkové výbory a jak má potom konkrétní stávka probíhat."

Věří ale, že odbory jej nebudou potřebovat. S rozhodnutím o případné stávce chtějí počkat na výsledek jednání zástupců vysokých škol, aby s nimi svůj postup mohli koordinovat.

Stávka ve školství kvůli platům zatím nebude. V pátek se sejdou odboráři a zástupci škol

Číst článek

Česká konference rektorů vysokých škol zváží na mimořádném zasedání 6. září, jaké kroky učiní, aby byly požadavky pedagogů slyšet. Uvažuje se třeba o odkladu zahájení semestru či jeho zkrácení, uvedl předseda konference Tomáš Zima.

Podle ministra financí Ivana Pilného z hnutí ANO požadavky převyšují to, co má připravené na růst platů v celém veřejném sektoru. Vyšší platy učitelů od ledna ale na úkor zvýšení deficitu nevyloučil.

Ministerstvo školství požadavky pedagogů podporuje. Bez posílení rozpočtu podle něj nebude možné řešit problémy ve školství. „Je to nezbytné pro kvalitu českého vzdělávacího systému, udržení kvalitních učitelů ve školách a motivaci těch, kteří se rozhodují, zda se vůbec učiteli stát. Potřebují to děti, studenti a samotní učitelé," vzkázal na facebooku ministr Stanislav Štech.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme