Učitelé se necítí dostatečně oceněni

Povolání pedagoga patří podle průzkumů mezi pět nejváženějších profesí. Většina učitelů si ale myslí, že doceněná není. A poukazují na to nejen dnes - 28. března - který je u nás tradičně Dnem učitelů. Dál nejsou úplně spokojeni se svými platy, i když se jim v posledních letech zvýšily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odměněné žákyně.

Odměněné žákyně. | Foto: Hynek Bulíř

Učit děti je náročné. Podle pedagogů ale platy náročnosti této práce neodpovídají. Loni se sice jejich průměrný hrubý příjem vyšplhal na 20 tisíc korun, učitelé ale mají pocit, že určité rezervy ještě jsou. "Když vysokoškolák ve státě loni bral víc než 34 tisíc, tak pořád je tam velký odskok," upozorňuje šéf školských odborů František Dobšík.

Učitelé dostali přidáno i letos. Některé školy ale nevylučují, že jim budou muset snížit osobní ohodnocení, protože na platy nemají dost peněz. Jinde tyto problémy nemají, i když přiznávají, že by peněz mohlo být víc. "Budeme mít na osobní příplatky, budeme mít doufám i na odměny," říká ředitel základní školy v Českých Budějovicích Jaroslav Vaněk.

Ministerstvo školství slibuje ještě v letošním roce učitelům další peníze. Kolik, upřesňuje mluvčí rezortu Michaela Lagronová. "Počítá s tím, že by průměrná mzda učitele na základních i středních školách vzrostla o další dva tisíce korun."

Dosavadní platy absolventům pedagogických škol často nestačí. Řada z nich pak hledá uplatnění v lukrativnějších oborech. Nejvíc nedostatkovým zbožím jsou kvalifikovaní učitelé jazyků.

Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme