Učitelé se svých peněz zřejmě dočkají

Pedagogové v některých okresech pravděpodobně dostanou zpátky své peníze. Při březnovém přidání totiž přišli o takzvané osobní ohodnocení a jejich situace se tak paradoxně zhoršila. Platy se jim v průměru zvýšily asi o 1500 korun, na ohodnocení ale ztratili v průměru kolem 2200 korun. Ministerstvo školství trvá na tom, že za problém mohou kraje, na zlepšení finanční situace učitelů nicméně hodlá vyčlenit několik desítek miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školačka | Foto: Základní škola Hluboká nad Vltavou

Podle šéfa školských odborů Jaroslava Rösslera záleží na probíhající mzdové inventuře a také na jednání s představiteli krajů. "Aby z této porady už vzešel výsledek, konkrétní číslo a aby toto konkrétní číslo bylo rozepsáno nejpozději do 14 dnů, a tím aby bylo umožněno dorovnat případné rozdíly v jednotlivých okresech ještě v červnové výplatě," řekl Rössler po dnešním jednání na ministerstvu.

Školské odbory proto zatím nepočítají s protesty. Pokud ale plánované jednání ztroskotá, nelze jejich uskutečnění vyloučit. Jaroslav Rössler před časem pohrozil, že pokud se do konce školního roku problém nepodaří vyřešit, učitelé po prázdninách nenastoupí před katedry.

Ministerstvo říká, že za situaci mohou kraje, které špatně rozdělily peníze mezi jednotlivé okresy. "Tam, kde kraje ekonomicky nezvládly růst výkonů ve svém vlastním školství, tam skutečně to řešit nemůžeme ani nechceme. Ale budeme řešit problémy, které život přinesl, například tam, kde kraje prokáží, že od 1. 9. se v důsledku přechodu sedmiletých gymnázií na osmiletá ukáže ekonomická potřeba problém řešit, tam jsme připraveni jej řešit," řekl dnes náměstek ministra Jaroslav Soural.

Kraje ale tvrdí, že peníze rozdělily přesně podle pokynů ministerstva. Ve školství jim ale prý přibylo 2000 dalších zaměstnanců.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme