Učitelé si stěžují u Ústavního soudu

Začal nový školní rok. V nadcházejícím školním roce děti čeká 83 dnů prázdnin, žádné nové prázdniny tedy proti loňsku nepřibyly. Jen na žáky sedmých tříd čeká novinka: budou mít jednu hodinu výuky týdně navíc. Hned jak se jihomoravští učitelé dnes rozloučili se studenty, zamířili k ústavnímu soudu. Předala mu své stížnosti na český stát. Stěžují si na dlouhodobé neplnění prohlášení vlády, která slibovala posílit financování školství, a tedy i platů učitelů. Po předání ústavní stížnosti si symbolicky vybrali první školní den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel a studenti

Jak uvedla Růžena Šalomonová z Odborového svazu pracovníků školství, jihomoravští pedagogičtí pracovníci mají podporu i z dalších krajů, a dnešní akce tedy nezůstane osamocená. "To, co se děje v současné době ve školství, si myslíme, že jde proti zájmům občanů a dětí tohoto státu. Počítáme s tím, že se k nám přidají další okresy a kraje a že těch stížností půjde z celé republiky."

Učitelé se odvolávají na prohlášení Zemanovy vlády z roku 1998. Ta v tomto dokumentu slibovala, že do školství poplyne šest procent hrubého domácího produktu. V té době šla do škol asi čtyři procenta HDP, pak se podíl peněz plynoucích do školství snižoval a začal růst až nyní, kdy je opět na úrovni zhruba čtyř procent HDP. Učitelské odbory vycházejí z toho, že vládní prohlášení je veřejným příslibem, a je proto vymahatelné. Podle odborů tím údajně porušila právo, a to je důvod pro ústavní stížnost. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy to ale podle své mluvčí Michaely Lagronové popírá. "Ministerstvo školství nemíní podnikat v tomto ohledu žádné kroky. Veřejný příslib není jen jednostranným krokem slibujícícho, ale je vázán také na splnění určitých podmínek ze strany durhé. O jaké podmínky ze strany učitelů by mělo jít, však není jasné."

Markéta Kaclová, Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme