Učitelé z olomoucké univerzity žádají vyšší platy

I dnes se budou konat další protesty za vyšší státní dotace. Záruku dorovnávání vyjednaného limitu eurosubvencí budou požadovat zemědělci v Pardubicích. Výstražnou stávku uspořádají vysokoškolští učitelé v Olomouci. Jejich akci podpoří svým shromážděním také pražská FAMU a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. S protestem ale souhlasí akademici z celé republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

univerzita

univerzita | Foto: Masarykova univerzita

"Jednotlivců podepsalo tu naši výzvu 2 tisíce od lektorů až po profesory," říká jeden z organizátorů olomoucké stávky Petr Bilík. "Zároveň se nám podařilo získat podporu celé řady akademických senátů, dokonce rektorů, děkanů jednotlivých univerzit a fakult a asi nejsilnjěší podpora se objevila na vysokoškolském odborvém svazu, protože ná podpořilo 50 fakultních organizací vysokoškolského odborového svazu."

Pedagogové olomoucké univerzity chtějí, aby vysokým školám vzrostly dotace o 5 miliard korun už od příštího roku. Výstražná stávka začíná v půl třetí. Jak bude probíhat? "Bude to shromáždění nejenom akademické obce, ale i studentů a rodičů právě přítomných na fakultě nebo univerzitě. Tam bychom byli rádi, kdyby vystoupili lektoři či profesoři, kteří mají zkušenosti s výukou nebo jiným působením na vysokých školách v zahraničí a kdyby provedli takové krátké srovnání s hospodařením vysokých škol u nás a v zahraničí, s jejich obecnou situací a kvalitou samozřejmě."

Výstražná stávka za vyšší státní dotace vysokým školám má na půdě Palackého univerzity trvat hodinu a jde o vůbec první stávku na vysoké škole, kdy učitelé opravdu přeruší práci. Svůj postoj přijede do Olomouce pedagogům vysvětlit i ministryně školství Petra Buzková, která ve vládě chce požadavky vysokých škol prosadit.

Také resort školství má ale podle navrhované reformy veřejných financí spíš šetřit než zvyšovat své výdaje. Podle premiéra Vladimíra Špidly by se oddalování rozpočtových škrtů vymstilo v budoucnu. "My máme ještě čas. Do takových nebezpečných okamžiků bychom se dostali tak někdy v roce 2010-2011. Čas ještě je, aby se to dalo udělat poměrně rozumně a vyváženě. Každý rok, který bychom ztratili, tak by vedl pouze k větší drsnosti."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme