Učitelé zřejmě příští rok dostanou o 1500 korun méně

Ministerstvo školství zřejmě příští rok dostane ze státního rozpočtu o 3,2 miliardy korun méně než letos a bude tak muset někde ušetřit. Úspory se dotknou i učitelských platů. Pokud tomu tak bude, dostanou kantoři každý měsíc zhruba o 1500 korun méně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola v Opatovicích nad labem

Základní škola v Opatovicích nad labem | Foto: Filip Novotný

Ministr financí Eduard Janota chce výraznými škrty či zvýšením daní ušetřit přes 70 miliard. Navrhované snížení pro ministerstvo školství by činilo asi 3,2 miliardy. Úřad však chce naopak přidat téměř 1,4 miliardy proti loňsku. Jinak by se podle mluvčí ministerstva školství Kateřiny Böhmové muselo sáhnout i na platy.

Plánované škrty v učitelských platech se pochopitelně vůbec nelíbí školským odborům. Do ulic se zatím nechystají, ale různé petice nevylučují, říká předseda Českomoravského odborového svazu školství František Dobšík:

"Jsme si vědomi, že krize postihuje všechny v této zemi, a uvědomujeme si, že není vhodná doba na protestní akce. Chceme ale uspořádat petici a oslovit tak veřejnost i rodiče."

Učitelé chtějí také apelovat na ministryni školství Miroslavu Kopicovou, aby vyjednala pro svůj úřad více peněz.

"Například v regionálním školství, tedy v mateřských, základních, středních i vyšších odborných školách, už kromě platů není kde jinde škrtat. Příspěvky na pomůcky se již za dřívější ministryně Kuchtové výrazně snížily. Pokud by přišlo na řadu další krácení peněz, museli by rodiče platit už úplně všechny pomůcky," tvrdí Dobšík.

Školství by měly pomoci peníze z Evropské unie

Méně peněz ze státní pokladny chce ministerstvo vyrovnat financemi z evropských fondů. Podle mluvčí ministerstvo v současnosti rozjíždí další projekty, díky nimž budou moci školy čerpat ještě více evropských peněz už v příštím školním roce.

Odboráři ale chtějí, aby ministryně školství Miroslava Kopicová věc ještě projednala s ministrem financí i premiérem Janem Fischerem. Zároveň příští týden rozešlou do škol petice, v nichž proti krácení peněz do školství protestují.

Odbory i ministerstvo svorně poukazují na příklady vyspělých zemí, třeba Finska, které naopak v krizi příliv peněz do vzdělání posílily. Investice do lidského kapitálu pak prý v 90. letech pomohly Finsku nastartovat ekonomiku.

"Země, které chtějí překlenout krizi a chtějí, aby se podmínky opravdu zlepšily, tak investují do vzdělání. Ať už jsou to Spojené státy americké, Kanada nebo Austrálie. Bohužel Česká republika k tomu zatím přistoupila jinak," komentuje situaci Dobšík.

Šetření se nelíbí ani Straně zelených

Proti šetření ve školách vystoupila také Strana zelených, jejíž předseda Ondřej Liška byl ministrem školství až do letošního května. Zelení také upozornili, že současnou prozatímní vládu podpořili mimo jiné proto, že se premiér Fischer v programovém prohlášení zavázal nekrátit investice do školství.

Podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání byl v regionálním školství průměrný plat učitele 23 968 korun. Průměrný Čech si přitom ve stejném období vydělával asi o 1000 korun měsíčně méně.

Podle Františka Dobšíka by učitelé měli mít srovnatelný plat s vysokoškoláky pracujícími ve veřejném sektoru: "Učitel má v průměru asi 23 tisíc korun, vysokoškolák ve veřejném sektoru má necelých 30 tisíc. Rozdíl je pořád dost velký."

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve školství mluvil na Radiožurnálu v pořadu Stalo se dnes předseda Českomoravského odborového svazu školství František Dobšík.

Přečtěte si také:
Učitelé bez vysoké školy budou možná mít deset let na dostudování
Vláda schválila výdajové rámce, schodek rozpočtu nepřesáhne 170 miliard
Ministr financí Janota: Kvůli schodkům rozpočtu se oddálí přijetí eura
O platech učitelů se bude jednat celý duben

Alena Adámková, Lenka Rafaelová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme