Výpověď učitelky za zpochybňování zločinů Ruska na Ukrajině před žáky byla oprávněná, rozhodl soud

Učitelka Martina Bednářová prohrála pracovněprávní spor se Základní školou Na Dlouhém lánu, která jí dala výpověď po zpochybňování ruských válečných zločinů před žáky. Její platnost ve středu pravomocně potvrdil pražský městský soud. Češtinářka čelí kvůli výrokům o dění na Ukrajině rovněž obžalobě za popírání genocidia. Obvodní soud ji původně osvobodil s odkazem na svobodu projevu, odvolací senát ale kauzu v říjnu vrátil k dalšímu dokazování.

Praha (Aktualizováno: 16:20 6. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Bednářová

Učitelka Martina Bednářová prohrála pracovněprávní spor se Základní školou Na Dlouhém lánu, která jí dala výpověď po zpochybňování ruských válečných zločinů před žáky | Foto: Jiří Koťátko / CNC | Zdroj: Profimedia

Podle odvolacího senátu porušila Bednářová školský zákon, interní předpisy školy i zákoník práce. „Ze svého postavení pedagožky, tedy osoby, jež má u žáků přinejmenším formální autoritu, sdělovala sugestivním způsobem nepravdivé informace nezletilým žákům,“ popsala počínání učitelky soudkyně Patricie Adamičková.

Dezinformacím věří i učitelé. Neměli by ovšem svými názory ovlivňovat smýšlení žáků, míní Kartous

Číst článek

„Využila daný prostor k ovlivňování žáků přednesem svých názorů a v podstatě nepřipustila diskusi, protože na otázky žáků reagovala úsečně,“ dodala.

Tématu Ruska a Ukrajiny se Bednářová věnovala v hodině slohu ve třídě 8.A počátkem dubna 2022, tedy několik týdnů po začátku ruské invaze. Žákům mimo jiné tvrdila, že v Kyjevě se nic neděje. Když namítali, že ve zprávách České televize viděli hořící město, řekla jim, že veřejnoprávní televize je zaujatá.

Uváděla také, že ukrajinské nacistické skupiny na Donbase od roku 2014 systematicky likvidovaly Rusy včetně dětí například tím, že je upalovaly a stahovaly zaživa z kůže. Někteří žáci učitelce oponovali a její výklad si nahráli.

Učitelka na výrocích trvá

Právě z této nahrávky soudy vycházely. Odvolací senát si ji dnes přehrál bez účasti veřejnosti, aby ochránil identitu nezletilých žáků. Následně odmítl námitky Bednářové, že osmnáctiminutový záznam je účelově sestříhaný. Konstatoval, že výklad spíše než hodinu češtiny připomíná výuku dějepisu.

Policie obvinila další autorku poplašné zprávy. Žena z Přerova na internetu šířila, že ji napadli Ukrajinci

Číst článek

„Žákům nesdělila zdroje, z nichž čerpala své informace. Pouze odkazovala na web Protiproud a zpochybňovala veřejnoprávní zpravodajství České televize,“ shrnula projev češtinářky Adamičková.

Učitelka s třicetiletou praxí na svých výrocích trvá, novináři podle ní o situaci na Ukrajině lhali. S médii se v minulosti odmítala bavit. „Tentokrát prohlášení udělám i pro mainstream. Předsedkyně senátu se jmenuje paní Jitka Denemarková, a toto jméno je dobré si pamatovat,“ vykřikla dnes po vyhlášení rozsudku přímo v jednací síni, kam ji doprovodil početný dav příznivců.

Bednářová se neúspěšně domáhala toho, aby soud předvolal k výslechu žáky, kteří se její hodiny účastnili. Při odůvodňování verdiktu se začala hlasitě smát, když soud zmínil odborné kvality politologa Jana Šíra. Ten pro policii sepsal vyjádření, v němž vyvrátil pravdivost výroků Bednářové. Žena dnes jeho závěry označila za naprosté lži.

Její advokát Čestmír Kubát pak mimo jiné tvrdil, že výpovědní důvod je neurčitý, protože škola neuvedla, co konkrétně jí na výrocích vadilo. „Je zcela evidentní, že učitel nesmí dětem lhát, a nelze mu vytýkat, že dětem říká svůj postoj, i kdyby byl v rozporu s tím, co říkají oficiální místa,“ prohlásil.

Žalobu učitelky na školu zamítl letos v únoru Obvodní soud pro Prahu 6. Uzavřel tehdy, že žena závažně porušila povinnosti pedagogického pracovníka a že po škole nelze spravedlivě požadovat, aby Bednářovou nadále zaměstnávala. Bednářová se následně odvolala k pražskému městskému soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme