Učitelské platy loni rostly

Platy učitelů rostou - loni brali v průměru 20 tisíc korun. Zjistil to Ústav pro informace ve vzdělávání. Platy pedagogů od mateřských škol po vyšší odborné tak stouply ve srovnání s předchozím rokem o víc než sedm procent. V regionálním školství si nejvíce polepšili kantoři základních škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Jejich příjmy se díky přechodu na nové platové tarify zvedly téměř o desetinu. Ministryně školství Petra Buzková je spokojena - a letos slibuje ještě rychlejší tempo. "Musím říct, že na konci funkčního období této vlády v roce 2006 budu odcházet s dobrým pocitem v tom smyslu, že pro nárůst mezd učitelů se udělalo opravdu dost."

Odbory to ale tak optimisticky nevidí, říká šéf Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Vývoj podle něj sice jde správným směrem, ale stále ještě dost pomalu.

"Pokud rostly platy učitelům o 7,2 procenta a všem ostatním jenom o necelých 7 procent, tak ten dynamický růst, který jsme očekávali a který vláda vyloženě slibovala, podle mě sice nastal, ale jenom ve velmi malé míře."

Odborový předák nevěří, že by se do příštího roku kantorské platy mohly přiblížit 130 procentům průměrné mzdy v zemi, jak by si přála ministryně Buzková. Zatím se pohybují jen mírně nad průměrem.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme