Učitelům vzrostou po volbách platy, shodla se koalice. Odbory zůstávají ve stávkové pohotovosti

Platy učitelů se od začátku listopadu zvýší o 15 procent, platy ostatních zaměstnanců ve státní správě o deset procent. V pondělí se na tom shodla vládní koalice, oznámil na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dohodnuté zvýšení i jeho termín odpovídá požadavkům odborů. Na zvýšení prostředků pro vysoké školy se koalice zatím nedohodla, jednání budou pokračovat, řekl novinářům vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Praha (Aktualizováno: 12:00 11. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel, pedagog, státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Přišel jsem se záměrem, abychom se dnes dohodli, že ke zvýšení platů dojde už od 1. listopadu. Jsem rád, že se nakonec podařilo dohodnout 15procentní zvýšení pro učitele a 10procentní pro všechny zaměstnance," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek uvedl, že zvýšení platů se promítne v tarifní složce. Peníze na zvýšení platů se podle něj budou hledat v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí a v nespotřebovaných výdajích ostatních ministerstev. Celková částka by podle něj měla být zhruba deset miliard korun.

„Letos pokryjeme zvýšení platů na vrub úspor, příští rok na to poskytneme částku kolem 23 nebo 24 miliard korun, aby na to bylo dost prostředků," řekl premiér.

Letos by každé ministerstvo mělo podle dohody koaličních stran uvolnit ze svých nespotřebovaných výdajů zhruba jednu čtvrtinu.

„Na koalici byly nějaké návrhy, že by se to mělo projednávat individuálně (s jednotlivými ministry), ale já jsem panu premiérovi řekl, že to musí rozhodnout vláda," uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Jednání s jednotlivými ministry by byla nekonečná," dodal.

Tři miliardy pro vysoké školy?

Na růstu prostředků pro vysoké školy, které žádaly dodatečných 4,5 miliardy korun, se koalice zatím nedohodla. „Teď je dílčí dohoda na tarifních platech s tím, že ty ostatní věci se budou řešit," řekl Bělobrádek.

„Samozřejmě ty požadavky jsou oprávněné, já vidím reálně částku o něco nižší než 4,5 miliardy, ale rozhodně musíme vysokým školám navýšit rozpočet. Je neudržitelné, aby vysoké školy měly rozpočet, jako měly před deseti lety," doplnil.

Podle Bělobrádka by měl stát vysokým školám přidat nejméně tři miliardy korun. O stejné částce mluvil i Sobotka. „Byl bych rád, kdyby to navýšení činilo v příštím roce aspoň tři miliardy korun. Myslím, že by to zhruba pokrývalo potřeby, které vysoké školy v tuto chvíli mají," poznamenal.

Zvýšení prostředků pro vysoké školy podporuje i Babiš, vzhledem k jejich dlouhodobé stagnaci považuje požadavky rektorů za oprávněné. Kolik by ale univerzity měly dostat, předseda ANO neupřesnil. „Teď nechci říkat konkrétní částku, protože vláda se musí domluvit na celém rozpočtu," uvedl.

Ministr školství Stanislav Štech za ČSSD je přesvědčen o tom, že koalice najde v krátké době na navýšení vysokoškolského rozpočtu shodu. „I tři miliardy korun, o kterých se nyní hovoří, představují slušný základ pro podporu kvality vzdělávací činnosti i pro zvýšení stipendií doktorandů," sdělil Štech.

Pokud podle něj poputuje víc peněz i na vědu a výzkum, bude to prý pro vysoké školy po letech stagnace znaměnat konečně určitý posun.

Odbory zůstávají ve stávkové pohotovosti

Odbory veřejného sektoru rozhodnutí koalice o zvýšení platů vítají. Zatím ale zůstávají ve stávkové pohotovosti, dokud vláda neschválí nařízení o růstu platů.

„Potřebujeme vidět dohodu koaličních stran černou na bílém,“ řekl pro Radiožurnál předseda František Dobšík.

Po jednání koalice se bude návrhu státního rozpočtu na příští rok věnovat vláda. Neočekává se, že by v pondělí kabinet návrh definitivně schválil. Příští pondělí chce návrh představit na zasedání tripartity. Sněmovně musí vláda návrh rozpočtu podle zákona odevzdat do konce září.

Pavla Lioliasová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme