Změny v účtenkovce? Doklady za halíř Schillerová nezakáže, problémy chce řešit ‚individuálně‘

Jen 500 účtenek měsíčně. Tak chce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) omezit účtenkovku. Změnu navrhla poté, co iROZHLAS.cz upozornil na možné nekalé praktiky – nejaktivnější hráči posílají tisícovky účtenek měsíčně. Další problém, a to registraci dokladů za 0,01 koruny, ale řešit nebude. „Nemůžeme je vyloučit,“ řekl mluvčí ministerstva. Halířové účtenky se objevily ve všech losováních loterie a jsou běžně směňovány v online bazarech.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | Foto: Václav Šlauf / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„V rámci některých obchodních modelů transakce v těchto hodnotách nemůžeme vyloučit,“ reagoval mluvčí resortu financí Michal Žurovec na dotaz serveru iROZHLAS.cz, zda ministerstvo plánuje omezit i posílání halířových účtenek do loterie.

Podivné praktiky v účtenkovce: hráč zaregistroval 11 tisíc dokladů za měsíc, ministerstvo to neřeší

Číst článek

Pravidla účtenkovky totiž nestanovují minimální hodnotu registrovaného dokladu, a hráči tak mohou do slosování zasílat i ty se zcela minimální částkou, za kterou si běžně v obchodě není možné nic koupit. Účtenkovka, která vznikla jako doplněk k elektronické evidenci tržeb (EET), má přitom sloužit především k tomu, aby motivovala zákazníky brát si v obchodem doklady za své nákupy.

„Lidé zjistili, že nezáleží na hodnotě účtenky. V podstatě si můžete založit obchod a vytvářet tisíce účtenek,“ popsal už dříve pro server iROZHLAS.cz programátor Marek Sušický, který data o EET shromažďuje dlouhodobě. 

Že lidé běžně registrují i takové účtenky, vyplývá také ze statistiky ministerstva financí, podle níž se účtenky s hodnotou jediného halíře objevily ve všech slosováních od počátku fungování loterie v říjnu 2017. Podle resortu financí se ale má jednat maximálně o stovky dokladů. „Což při celkovém počtu zaregistrovaných účtenek představuje zhruba několik setin promile,“ uvedl už dříve mluvčí ministerstva.

Následující tabulka ukazuje nejnižší, průměrnou i maximální hodnotu zaslané účtenky:

Údaje o hodnotách zaregistrovaných účtenek. | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ke změně minimální částky se ale ani nyní Schillerová nechystá. „Nadále platí, že v případě generování nezvykle většího počtu účtenek s minimální hodnotou z jedné pokladny bude situace řešena individuálně,“ dodal mluvčí Žurovec.

Po spuštění loterie se objevily specializované facebookové profily a bazary účtenek, kde začal probíhat směnný obchod. „Bazar účtenek profíkům pomáhá, protože pokud zadají účtenku v hodnotě 0,01 koruny, tak ji mohou dát na internetový bazar a tam se účtenky ihned properou,“ popsal Sušický.

Tisíce účtenek měsíčně

Jaké další změny chce ministerstvo zavést, aby zabránilo případným podvodům v loterii, zatím není jasné. „Ministerstvo financí bude o dalších změnách informovat v řádu dnů. Můžeme prozradit, že kromě zavedení limitu 500 účtenek na hráče, což je opatření směřující k vyloučení jakýchkoliv pochybností o řádném fungování loterie, inovujeme také rozložení výher v rámci stanovené finanční alokace tak, aby byla loterie atraktivnější,“ napsal k tomu pouze Žurovec.

Schillerová mění pravidla účtenkovky, dá hráčům možnost zaregistrovat jen 500 dokladů měsíčně

Číst článek

Jasné je tedy zatím jen to, že od prosince už nebudou moci nejaktivnější hráči zasílat tisíce dokladů měsíčně, jak tomu bylo dosud, ale pouze pětistovku. Informoval o tom v úterý server Seznam Zprávy. „99,8 procenta hráčů registruje do 500 účtenek a většina z nich nepřesáhne 200,“ vysvětlil mluvčí, jak ministerstvo k výslednému číslu došlo.

Z posledních údajů vyplývá, že jen v srpnu zaslal nejaktivnější hráč do slosování přes 11 tisíc účtenek, tedy v praxi zhruba tři stovky denně. Loterie navíc umožňuje registrovat jen jeden doklad od jednoho obchodníka denně, hráč by tak musel každý den uskutečnit stovky nákupů ve stovkách různých obchodů.

Statistiky zveřejněné ministerstvem ukazují, že tisícovky zaslaných účtenek měsíčně nejsou výjimečnou situací. V srpnu zaslal víc než 10 tisíc dokladů za měsíc i čtvrtý nejaktivnější hráč. Padesátý nejaktivnější jich zaslal více než 4500. Od března letošního roku byl přitom s výjimkou června standard, že první hráč registroval přes 10 tisíc účtenek za měsíc.

Ministerstvo pochybení odmítá

I přes zavádění limitu a omezování hry ministerstvo odmítá, že by účtenkovka byla někdy zneužívaná. „Jedná se o opatření, které zavádíme z důvodů vyloučení jakýchkoliv pochybností o řádném fungování loterie,“ dodal Žurovec.

Máme nástroje, jak nekalé jednání odhalit, odmítá Schillerová podvody v účtenkovce. Změnu ale zvažuje

Číst článek

Už minulý pátek Schillerová na dotaz redakce iROZHLAS.cz zneužití loterie odmítla. „Odmítáme tvrzení, že by účtenkovka měla být ovládnuta počítačovými roboty. Ministerstvo financí má k dispozici nástroje, jak případné nekalé jednání hráčů odhalit a sankcionovat,“ uvedla tehdy. Přitom ale připustila, že změny pravidel připravuje.

Jednou z možností, jak podezřelé hráčské účty, které registrují stovky účtenek denně a tisícovky měsíčně, vyřadit, je jejich zrušení. K tomu ale ministerstvo nikdy nepřistoupilo, jak už dříve redakci potvrdil jeho mluvčí.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme