Účtenkovka skončila, ministerstvo ale bude provozovateli loterie platit ještě rok milion měsíčně

Státní účtenkovou loterii ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) sice ke konci března zrušila, server ale bude funkční celý rok. Tak dlouho totiž poběží výpovědní lhůta, během které bude ministerstvo nadále platit provozovateli loterie společnosti Diebold Nixdorf s.r.o. zhruba milion korun měsíčně, uvedl Hlídací Pes.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aplikace Účtenkovka při spuštění na smartphonu iPhone společnosti Apple. (Ilustrační snímek) | Foto: Mockuuups | Zdroj: Fotobanka Smartmockups.com

„Smlouva s provozovatelem účtenkové loterie je uzavřena na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jeden rok. Smlouva byla vypovězena k 31.3.2020 a bude tedy ukončena k 31.3.2021,“ potvrdil serveru HlídacíPes.org mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Účtenkovka se ruší. Vláda dělá škrty kvůli koronaviru, studentům omezí slevy na jízdném

Číst článek

Za vypovězení smlouvy podle něj nebude muset stát platit žádné sankce. Firma je však podle mluvčího povinna až do konce výpovědní lhůty „zajišťovat účastníkům odpovídající servis“.

Tento ještě téměř dvanáctiměsíční servis bude podle resortu mimo jiné zahrnovat poskytování informací, zodpovídání dotazů či přijímání reklamací.

Pochybnosti nad regulérností

Ministryně financí oznámila ukončení účtenkové loterie 15. března v souvislosti úspornými opatřeními kvůli pandemii koronaviru. Na tiskové konferenci uvedla, že okamžitou úsporou bude 65 milionů korun ročně. To odpovídá nákladům na výhry, nikoliv provoz loterie, které tvoří 12,39 milionu korun.

Člen hnutí ANO obchoduje s účtenkami lékárny, kde pracuje. Kritizuje ho za to šéf krajské buňky

Číst článek

Vedle těchto nákladů byly výdajovou položkou i platby za rozesílané SMS zprávy hráčům a za převody peněz. V součtu šlo ročně o částku mezi jedním a dvěma miliony korun. I tyto výdaje nyní odpadají. Na propagaci Účtenkovky šlo za tři roky fungování podle resortu o necelých dvanáct milionů korun.

Hlídací Pes se s dotazem obrátil i na provozovatele, společnost Diebold Nixdorf s.r.o., odpověď na otázky však nedostal.

V loňském roce se i díky upozornění serveru iROZHLAS.cz objevily pochybnosti nad regulérností loterie. Ministerstvo se proto rozhodlo, že jeden hráč může registrovat maximálně 500 účtenek za měsíc. Objevovaly se totiž případy, kdy jich lidé registrovali i několik tisíc.

Počet hráčů loterie se pohyboval v řádech nižších stovek tisíc a nejvíce zaregistrovaných účtenek zaznamenalo ministerstvo financí v loňském březnu: přes 18 milionů.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme