Účty u zubaře asi neporostou. Ministr nebude prosazovat zpoplatnění obyčejných plomb

Pacienti zřejmě za běžné, takzvané černé plomby platit nebudou. Podle ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta to v současné době není možné prosadit. Stomatologové tvrdí, že na tyto plomby doplácí. S požadavkem, aby si je pacienti platili ze svého, neuspěli už několikrát v minulosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubařka (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Pro většinu lidí jsou účty od stomatologa noční můra. Zubař Jan Šváb z Třebenic u Lovosic ale říká, že na obyčejné plomby doplácí.

„Stomatolog skutečně za jakoukoli amalgámovou výplň dostane 220 korun a je úplně jedno, jakého rozsahu ta výplň je, jestli zabírá jednu plošku zubu, dvě nebo tři. Což je při průměrných minutových nákladech v ordinaci zhruba deset minut práce a za deset minut práce se kvalitní amalgámová výplň udělat nedá,“ vypočítává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pacienti zřejmě za běžné plomby u zubaře platit nebudou. Více redaktorka Lenka Jansová

Podle ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta by ale lidé mohli kvůli nedostatku peněz zuby zanedbávat.

„Musí se to změnit zákonem a tento zákon aspoň v Senátu ani u prezidenta neprojde. To je jednoznačné a myslím, že neprojde ani v příští Poslanecké sněmovně,“ říká Holcát.

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček míní, že by lidé za obyčejné plomby platit neměli.

„Když jdete po ulici a potkáte někoho, kdo je sociálně slabší, tak většinou to končí tak, že ten člověk má i zkažené zuby,“ podotkl Němeček.

Občanští demokraté navrhují, aby platili jen ti pacienti, kteří nechodí na prevenci. Zpoplatnění obyčejných plomb se nepodařilo prosadit předchozímu ministru Leoši Hegerovi z TOP 09.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme