Údaje o lichtenštejnských kontech přinesly málo informací

Údaje o kontech český občanů a firem u lichtenštejnské banky LGT už jsou nějakou dobu v Praze. Původně se čekalo, že Česká republika z Německa dostane disk s daty asi čtyř a půl tisíc držitelů lichtenštejnských účtů, který unikl z největší tamní banky LGT. Česká daňová správa ale dostala tenký papírový spis s málo informacemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

"Spis přinesl informace o čtyřech daňových subjektech, fyzických osobách. Data jsou z roku 2002 a výše částek, o kterých se jedná, se pohybují v několika set tisících eur," řekl vrchní ředitel správy Jan Knížek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontech českých občanů v Lichtenštejnsku mluvil v Ranním interview Jan Knížek, vrchní ředitel České daňové správy.

Nejedná se tedy o stovky subjektů, které by měly někde v zahraničí uloženy miliardy korun, jak původně čeští úředníci očekávali.

"Původní informace zněla, že tam je asi čtyři a půl tisíce údajů a v první chvíli se očekávalo, že i my získáme kompletní CD disk a budeme hledat a vybírat," vysvětluje Knížek.

Úředníci ale nakonec dostali pouze papírovou složku s vytříděnými daty o občanech, kterých by se mělo týkat zdanění v ČR.

Interpelace na ministra financí

Na konta českých občanů v Lichtenštejnsku se bude při dnešních interpelacích na ministra financí ptát i předseda ČSSD Jiří Paroubek:

"Žádám o informace, zda bylo už zahájeno šetření s českými subjekty figurujícími na seznamu vlastníků bankovních kont u lichtenštejnské banky LGT. Dále žádám ministra financí o poskytnutí obecných informací, pokud jde o celkový počet českých subjektů figurujících na předmětném seznamu."

Informace o účtech v bance LGT koupila před lety německá rozvědka od bývalého zaměstnance této banky. Loni na jaře pak nabídlo Německo ostatním zemím Evropské unie, že tato data zdarma zpřístupní. Nakonec ale Praha získala jen papírovou složku s minimem informací.

Jan Pokorný, Martin Drtina, Zbyněk Zykmund, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme