Část údajů o majetku obecních politiků bude neveřejná, podepsal Zeman novelu zákona o střetu zájmů

Údaje o movitém majetku a závazcích komunálních politiků mají být podle sněmovny neveřejné. U představitelů malých obcí, kteří za obecní funkci nepobírají plat, budou registru majetkových přiznání přístupné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách. Změny přináší novela zákona o střetu zájmů, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát, senátoři (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Novela byla připravena kvůli tomu, že stávající pravidla by kvůli obavám z lidské závisti odradila zájemce o místa v obecních zastupitelstvech v říjnových komunálních volbách. Navíc by z možnosti kandidovat vyřadila některé manažery či pracovníky finančních ústavů, kteří mají zakázáno zveřejňovat své příjmy.

Neveřejné mají být podle novely všechny údaje o závazcích a movitých věcech. Komunální politici by tak zveřejňovali data o příjmech, nemovitostech, cenných papírech a podílech ve firmách. V případě obecních politiků, kteří nejsou za výkon funkce placeni, by s výjimkou zastupitelů statutárních měst včetně Prahy nebyly veřejné údaje o příjmech a majetkových výhodách.

Registr majetkových přiznání politiků zůstane volně přístupný, rozhodla sněmovna

Číst článek

Sdružení místních samospráv pokládá za problém, že především placení starostové budou nadále muset zveřejňovat svá oznámení o příjmech nebo cenných papírech. Sdružení se proto rozhodlo požádat senátory, aby kvůli tomu nová pravidla napadli u Ústavního soudu.

Český rozhlas v lednu uvedl, že mimořádné majetkové přiznání v centrálním on-line registru loni nepodala téměř třetina veřejných funkcionářů. Odvolal se na údaje ministerstva spravedlnosti. V registru je zhruba 38 000 politiků, úředníků, státních zástupců či soudců a mimořádné majetkové přiznání jich nepodalo 11 000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme