Údaje v občanských průkazech možná budou na volbě lidí

Vládní novela, která dává lidem vybrat, jestli chtějí v občanském průkazu rodné číslo, údaje o trvalém bydlišti nebo rodinném stavu, se poslancům nelíbí. Rodinný stav se měl podle původní předlohy zapisovat do občanských průkazů do konce příštího roku. Místo bydliště mělo z průkazů zmizet od roku 2017 a rodné číslo od roku 2020. Postup souvisí se zaváděním základních registrů, ve kterých údaje budou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trvalý pobyt | Foto: Alena Palečková

Lidé si možná budou moci vybrat, jaké údaje budou mít ve svých občanských průkazech. Návrh padl při dnešním projednávání novely zákona o základních registrech v Poslanecké sněmovně, kde ho přeložilo ministerstvo vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dění ve sněmovně kolem občanských průkazů mluvila ve Zprávách o šesté V. Masopustová

V občanských průkazech by mělo zůstat rodné číslo i údaje o stavu a trvalém bydlišti. Myslí si to nejen poslanci z opoziční ČSSD, ale například i poslanecký klub TOP 09.Ministerstvo vnitra proto připravilo kompromisní návrh, podle kterého by si lidé mohli vybrat, zda tato data v občance chtějí. Poslanci TOP 09 připravili pozměňovací návrh, který by měl této změně zabránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík

Proč, to Radiožurnálu vysvětlil jeho předseda Petr Gazdík:

„Občany by to zbytečně zatěžovalo nadměrnou administrativou, každý kdo by šel na jakýkoli úřad by si musel získávat potvrzení z Czech-pointu o trvalém bydlišti, Nedovedu si představit, jak by vypadaly volby, krizové situace a další životní situace, které evidentně předkladatel zákona nepředpokládal,“ připomněl Gazdík.

občanský průkaz | Foto: Archiv ČRo

Původní návrh předpokládá, že z občanských průkazů by mohly zmizet údaje o stavu a trvalém bydlišti. Pokud budou úřady tato data potřebovat, mohou si je vyhledat v tak zvaném elektronickém občanském průkazu. Do toho se dostanou pomocí bezpečnostního kódu od občana, který jim umožní vstup k údajům vedeným v informačních systémech veřejné správy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novela jde do třetího čtení, informuje Květa Moravcová

Jak připomněla redaktorka Květa Moravcová, sněmovna poslala dnes novelu zákona o základních registrech do třetího čtení s tím, že by údaje o rodinném stavu nebo trvalém bydlišti neměl v občanském průkaze jen ten, kdo by o to výslovně požádal. Jinak by se tam tato data nechávala.

Kritikům návrhu novely zákona se také nelíbí, že by lidé za potvrzení údajů chybějících v občanských průkazech, museli platit. Tedy pokud by potvrzení potřebovali pro soukromé účely, státní instituce by si naopak informace ověřovaly samy a bezplatně.

V nových občanských průkazech, platných v celé Evropské unii, pak budou kódy a čipy, ve kterých budou trvalé bydliště nebo rodinný stav zakódóvány a k dispozici jen pro příslušné instituce.

Náměstek ministra vnitra František Vavera ve Stalo se dnes připomněl, že do budoucna se předpokládá, že bude nastaven noví identifikátor namísto současného rodného čísla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra vnitra František Vavera ve Stalo se dnes

S vymazáním zejména trvalého bydliště nesouhlasí sociální demokracie a také TOP 09. Namítá, že by to způsobilo zmatky při volbách a těžkosti v krizových situacích. Tyto obavy Vavera nesdílí, podle něho základní registry budou přesnější.

Pokud by občané potřebovali doložit údaje, které v občankách nebudou, musí jít na CzechPoint. „Dnes je to placená funkce. Ale základní věc je v tom, že v době základních registrů už člověk nebude muset úřadům dokazovat tyto údaje, budou už nastaveny.“

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme