Údaje zdravotních pojišťoven mají lépe chránit týrané děti

Týrané děti by mohly mít v budoucnu větší naději, že jim někdo pomůže. V současné době v Česku umírá každoročně na následky týrání asi 50 dětí, dalších 20 až 40 tisíc ho zažije. Často se přitom nepodaří týrání odhalit. To by se ale mělo změnit. Podle návrhu Fondu ohrožených dětí by k tomu sociální pracovníci mohli využívat údaje zdravotních pojišťoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí násilí, týrání | Foto: Katolický týdeník

Z evidence pojišťoven by bylo možné zjistit například to, které děti nechodí na pravidelné prohlídky, nebo naopak musí k lékaři s opakovaným zraněním.

Jak vysvětluje ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková, ne všechny případy bude možné hned chápat jako týrání. "Něco jiného je třeba dvě zlomeniny u dítěte ve věku deset dvanáct let, a něco jiného, když je to batole nebo dokonce kojenec," řekla Vodičková.

Zdravotní pojišťovny nápad podporují. Uvědomují si ale různá úskalí, která z toho mohou vyplynout. "Když budou rodiče vědět, že když půjdou s dítětem k doktorovi, tak že tyto informace se můžou dostat někam dál, tak mám obavy, jestli nebudou dítě schovávat i třeba zraněné," upozorňuje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Před možným zneužitím evidence varuje také Úřad pro ochranu osobních údajů. Podle jeho předsedy Karla Neuwirta by proto mělo být jasně řečeno, které zákony se kvůli zpřístupnění těchto dat musí změnit a kdo by měl mít jaké pravomoci.

"Zdravotní pojišťovny nemají zmocnění poskytovat údaje ze svých evidencí třetím stranám. Pojišťovny samozřejmě musejí mít legislativní oporu," zdůraznil Neuwirt. Pokud se ale problémy podaří vyřešit, mohl by nový systém začít fungovat už příští rok.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme