Údajní únosci šéfa Union Group jsou na svobodě

Příbramský podnikatel Jaroslav Starka i jeho osobní strážce obvinění z únosu šéfa Union Group Giuseppe Roselliho jsou na svobodě. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 neshledalo důvody pro to, aby na oba muže byla uvalena vazba, jak žádala policie. Ta bude zřejmě chtít poslat do vazby i další osobu zapletenou do případu: ústeckého soudce Jiřího Berku, který na Union Banku v nezvykle krátkém řízení uvalil konkurz. Jak později vyšlo najevo - na základě falešných materiálů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Union banka

Příbramský podnikatel Jaroslav Starka a jeho osobní strážce Zdeněk Karnoš nebudou muset kvůli únosu bankéře Union Group Giuseppe Roselliho do vazby. Státní zastupitelství k tomu neshledalo důvod, a proto budou stíháni na svobodě. Radiožurnálu to potvrdil obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. "Státní zástupce po přezkoumání spisového materiálu nedospěl k závěru, že by byly u obviněných Starky a Karnoše dány vazební důvody, tak, jak navrhoval policejní orgán, a proto nepředložil obvodnímu soudu pro Prahu 2 návrh na vzetí těchto obviněných do vazby a rozhodl ve večerních hodinách o propuštění obou obviněných ze zadržení."

Policie bude zřejmě chtít poslat do vazby i další osobu zapletenou do případu: ústeckého soudce Jiřího Berku, který na Union Banku v nezvykle krátkém řízení uvalil konkurz. Jak později vyšlo najevo - na základě falešných materiálů. Současně kriminalisté prověřují i další případy, o kterých rozhodoval. Podobně svižně si měl například počínat i při rozhodnutí o konkurzu Zbrojovky Brno. O vzetí Berky do vazby policie zatím nepožádala. Má na to čas do dnešní půlnoci.

Česká pobočka mezinárodní organizace Transparency International, jejímž posláním je omezovat korupci ve společnosti, nepovažuje pochybení soudce Berky za náhodné. Vyzývá proto ke změně zákona, aby se omezila možnost vzniku užších vztahů mezi soudci a správci konkurzní podstaty a zaručila řádný a odborný výkon funkce konkurzního správce.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme