Údajní žháři z Býchor u Kolína stojí před soudem

Žhářský útok na Romy v Býchorech u Kolína dnes začal řešit krajský soud v Praze. Čtveřice mužů hodila loni v červenci zapálenou louč do okna domu, ve kterém spalo osm lidí včetně dětí. Louč jeden z Romů včas uhasil a nikomu se nic nestalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaní ze žhářského útoku (dvojice uprostřed) | Foto: ČTK

Obžaloba viní útočníky ve věku od 22 do 27 let z pokusu o těžké ublížení na zdraví a z násilí proti skupině obyvatel s jasným rasovým důvodem. Hlavnímu pachateli hrozí za útok na Romy až 12letý trest vězení, zbylým třem pak tresty mírnější.

Obžalovaní se k útoku přiznali a před soudem se za něj omluvili a litovali toho, co se stalo. Hlavní obžalovaný vypovídal dvě hodiny. Zapálenou louč hodil do okna domu Romů prý jen omylem, když ji ledabyle odhodil.

Muži jsou na svobodě, romská rodiny k soudu nepřišla. Z Býchor se po útoku odstěhovala. “Je tam veliký strach o děti, zhoršené obavy z pohybu ve veřejném prostoru,“ řekla zmocněnkyně romské rodiny Klára Kalibová.

Hlavní líčení je naplánované na čtyři dny.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme