Údajným obtěžováním na pedagogické fakultě v Brně se zabývá policie. Jeden z podezřelých končí

Atmosféra na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně zůstává necelý týden před zahájením jarního semestru vypjatá. Údajné obtěžování studentek odsoudili v prohlášeních nová děkanka Simona Koryčánková i rektor Martin Bareš, avizovali důkladné prošetření i preventivní kroky. Situací se podle deníku Právo začala zabývat také policie.

Brno (Aktualizováno: 10:45 7. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita

Atmosféra na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně zůstává necelý týden před zahájením jarního semestru vypjatá (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na druhou stranu vznikla i petice na podporu pedagogů z katedry tělesné výchovy a výchovy ze zdraví. Studenti diskutují o situaci na sociálních sítích, mnozí kritizují fakultu za dřívější liknavý přístup.

Na Masarykově univerzitě bude školní ombudsman, nabídne studentům poradenství při řešení konfliktů

Číst článek

Mluvčí policie Pavel Šváb řekl, že trestní oznámení sice nikdo nepodal, ale policie se informacemi z médií zabývá. Neuvedl ani možnou právní kvalifikaci. „Nic víc zatím říkat nebudeme,“ dodal.

Podezření, že dva pedagogové se chovali ke studentkám nevhodně, hlavně na sportovních kurzech, fakulta prověřovala od loňska. Letos na situaci upozornil web Seznam Zprávy, což dalo událostem spád.

„Vedení Masarykovy univerzity se případem začalo zabývat bezprostředně po jeho uveřejnění. V návaznosti na to jsem bezodkladně nařídil jak interní prověření dosavadních postupů na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v této věci, tak i prošetření konkrétních oznámených případů,“ uvedl rektor Bareš.

Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně se dohodla na rozvázání pracovního poměru s jedním z učitelů podezřelých z nevhodného chování ke studentkám. Rektor Martin Bareš nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti. Podle tiskové zprávy univerzity bude kontrola hotová do konce února. Hodnocení jsou anonymní a mohou ukázat na další případy nevhodného chování.

„Situaci vnímám jako velmi vážnou. Děsí mě, když se dozvídám o přibývajících možných svědectvích. Je to něco absolutně nepřijatelného, co na naší univerzitě odmítám tolerovat,“ uvedl v úterý Bareš. Zdůraznil „nulovou toleranci“ k nevhodnému chování, včetně toho se sexuálním podtextem.

Bareš nyní pověřil advokáta Pavla Uhla externí kontrolou loňského podnětu. Nezávislým posudkem prochází také metodika Masarykovy univerzity pro řešení případů nevhodného chování. Provádí ji ombudsmanka Univerzity Karlovy Kateřina Šámalová.

Brněnská univerzita zároveň obnovila pozastavené výběrové řízení na vlastního ombudsmana. Bývalý děkan Němec, který byl jedním z uchazečů, z konkurzu odstoupil.

Petice na podporu

Jak rektor, tak děkanka Koryčánková vyzvali všechny studenty i absolventy, kteří mají zkušenost s nevhodným chováním, aby se obrátili na odpovědné pracovníky. Nic se podle nich nebude zametat pod koberec. ČTK jména vyučujících zná a snažila se po medializaci případu získat jejich vyjádření, ale neúspěšně.

Stávka za klima v Brně. ‚Studentům jsem policií nevyhrožoval, jde o záměrnou manipulaci,‘ říká děkan

Číst článek

Někteří studenti na sociálních sítích kritizují bývalé vedení fakulty právě za liknavý přístup, což ovšem bývalý děkan Jiří Němec už dříve odmítl. „Všechny stížnosti, které jsme během mého funkčního období řešili, byly řádně prošetřeny, a pokud to povaha věci umožnila, byla zjednána i okamžitá náprava,“ uvedl v prohlášení koncem ledna.

Poté jej plánovaně nahradila Koryčánková. V prvním prohlášení uvedla, že hodiny obou pedagogů byly oblíbené a dlouhodobě kladně hodnocené. „Tato skutečnost však nijak neomlouvá ani nesnižuje závažnost nahlášeného případu. Odezvy doprovázející publikované texty v médiích navíc naznačují, že rozsah přesahuje kontury původního podnětu,“ napsala.

Na internetu se objevila také petice na podporu pedagogů. V úterý ráno měla 164 podpisů. „Vždy se snažili stmelovat kolektiv, ať už v rámci výuky, nebo výjezdních kurzů, chovali se k nám důstojně, s respektem a v souladu s etickými pravidly, motivovali nás a rozvíjeli nás jak v profesním, tak i v osobním životě,“ stojí v petici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme