Události ČT startují v novém. Delší stopáž naplníme kvalitou, slibuje Šámal

Události České televize dneškem zásadně změní svou tvář. Hlavní zpravodajská relace veřejnoprávní televize se prodlouží a vysílat se bude z nového interaktivního studia. Podle šéfa zpravodajství ČT Zdeňka Šámala se změna dotkne i obsahu, který má klást větší důraz na vlastní zpravodajská témata a půjde víc do hloubky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Šámal

Zdeněk Šámal | Foto: Marián Vojtek

Nové Události ČT mají také nový slogan 'jasné a spolehlivé'. Šámal sice odmítá, že by dosud takové nebyly, zároveň ale zdůrazňuje, že je vždy co zlepšovat.

„Události byly vždycky spolehlivé, to zpochybňovat nechci. Co se týče jasnosti, kdyby tady nebylo co dělat, tak asi generální ředitel Petr Dvořák nechá při svém nástupu všechno při starém a já tady třeba také nejsem,“ řekl Šámal v rozhovoru pro Radiožurnál.

Co se mění zcela zásadně, je vizuál, tedy grafika a studio. Bude mít formální změna vliv i na obsah a styl zpráv Událostí?

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal v Ranním interview Radiožurnálu

„Bude mít, protože televize je médiem, kde forma jednoznačně obsah může podporovat nebo naopak ho může likvidovat. Takže my volíme formu, která by obsah podporovat měla a měla by nám umožnit různé větší stopážové variability, větší dynamiku relace, a aby to nebylo na úkor toho srozumitelnosti toho, co vysíláme. A samozřejmě jedna z těch velkých formálních změn je, že prodlužujeme stopáž na 48 minut ve všední den a 45 minut o víkendech, takže máme možnost nabídnout více reportáží, více příspěvků, více živých vstupů.“

Nebojíte se, že vždycky nedokážete delší relaci naplnit?

„Tuhle otázku jsem dostával už v roce 2005, když jsme spouštěli stanici ČT24, a před tím jsem ji dostával na Slovensku v roce 2001, když jsme spouštěli TA3. Ne, my se nebojíme. Česká televize má dostatek kvalitních zdrojů, aby mohla relaci kvalitně naplnit.“

Nové studio bude převážně virtuální, co to znamená pro moderátory a co pro ostatní členy štábu Událostí?

„Velmi náročnou přípravu a velmi náročné vysílání, protože virtuální studio znamená vlastně to, že se vysílá z takového zeleného akvária, někdo tomu říká bažina, kde se velká část prostředí modeluje graficky, počítačově, takže moderátoři se pohybují jenom podle označených bodů. Na druhou stranu naše studio bude kombinace virtuálního studia s reálnou dekorací, takže něco tam přece jenom je, ale vypadá to úplně jinak než ve vysílání. A moderátoři velkou část relace stojí, což je pro ně velká novinka a všichni se to samozřejmě musí učit.“

ČT odvysílá nové Události. Budou dynamické a s moderní technologií

Číst článek

Častá připomínka zejména starších diváků byla, že se dnes mluví ve zpravodajství velmi překotně a rychle. Budete mluvit pomaleji?

„Ano, my už se snažíme mluvit pomaleji. Dokonce tady v televizi v různých namlouvacích pracovištích rozvěšujeme cedulky, které připomínají redaktorům, že mají reportáže namlouvat srozumitelně, ale nikoliv zase patologicky pomalu.“

V současné době se tak trochu přetahujete o druhé místo na trhu televizního zpravodajství s televizí Prima. Máte ambici to druhé místo navždy obsadit nebo se dostat až na první?

„My se nepřetahujeme, my jsme prostě třetí a takový je stav. Já bych lhal, kdybych neříkal, že bych neměl radost z druhého místa. My se snažíme vyrobit kvalitní relaci, a pokud jí diváci dají přednost před jinými relacemi, tak budeme rádi. Ale to je věc, kterou můžete nějakým jednoznačným a férovým způsobem ovlivnit. Takže se prostě budeme snažit dělat svou práci, jak nejlépe umíme, a uvidíme, co na to diváci.“

Veřejnoprávní televize v Evropě sází hlavně na seriózní tváře moderátorů

Číst článek

Jiří Chum, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme