Události roku 1939 by neměly být nikdy zapomenuty, prohlásil Klaus

Česká republika slaví Den boje za svobodu a demokracii. Den, který změnil československou historii. Události z let 1939 a 1989 připomenou také pietní akty za účasti politiků. Vzpomínková akce se konala u Hlávkovy koleje v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní vzpomínka na 17. listopad před Hlávkovou kolejí v Praze, Václav Klaus

Pietní vzpomínka na 17. listopad před Hlávkovou kolejí v Praze, Václav Klaus | Foto: Filip Jandourek

Smrt Jana Opletala a popravu vůdců českého studenstva během listopadových událostí roku 1939 si připomněli u Hlávkových kolejích přední představitelé státu.

Nacistický režim nechal bezprostředně po masových demonstracích proti okupaci popravit devět představitelů a 1200 posluchačů vysokých škol poslal do koncentračních táborů.

O padesát let později si studenti připomněli toto výročí na pražském Albertově.

Rok 1989 tehdy odstartoval takzvanou sametovou revoluci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínka Jana Šabršuly, jednoho z posledních žijících studentů odvlečených po 17. listopadu 1939 do koncentračního tábora

Na pietě promluvil prezident Václav Klaus. To, co se odehrálo 17. listopadu 1939 u Hlávkovy koleje, by podle něj nikdy nemělo být zapomenuto. V projevu zmínil, že o to má strach.

„Zneklidňuje mě to, co vidím dnes a denně kolem sebe. Zdá se mi, že se nacházíme v éře, kterou bych nazval érou zapomínání a érou gest,“ řekl Václav Klaus.

Na krutý život v koncentračním táboře zavzpomínal jeden z posledních žijících studentů, čtyřiadevadesátiletý Jan Šabršula:

ONLINE: Tisíce účastníků demonstrace Stop vládě! se přesouvají na Národní třídu

Číst článek

„Snad ještě bych se mohl zmínit o esesákovi, který se jmenoval Schubert, který občas s železnou tyčí vběhl na apelplac. Vězně, které potkal, zmlátil tou tyčí, některé umlátil."

Piety se vedle hlavy státu zúčastnil například i ministr obrany Alexandr Vondra nebo náčelník generálního štábu Petr Pavel. Akci ukončila česká hymna a položení věnců k desce Jana Opletala.

Pietní akt na Národní třídě narušil muž s transparentem, nadával na zemi i prezidenta

Číst článek

Dalším vzpomínkovým místem je dnes Národní třída, kde si u desky lidé i politici připomínají zásah komunistické policie proti studentům v roce 1989.

Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme