Události roku 1939 by neměly být nikdy zapomenuty, prohlásil Klaus
Česká republika slaví Den boje za svobodu a demokracii. Den, který změnil československou historii. Události z let 1939 a 1989 připomenou také pietní akty za účasti politiků. Vzpomínková akce se konala u Hlávkovy koleje v Praze.
Smrt Jana Opletala a popravu vůdců českého studenstva během listopadových událostí roku 1939 si připomněli u Hlávkových kolejích přední představitelé státu.
Nacistický režim nechal bezprostředně po masových demonstracích proti okupaci popravit devět představitelů a 1200 posluchačů vysokých škol poslal do koncentračních táborů.
O padesát let později si studenti připomněli toto výročí na pražském Albertově.
Rok 1989 tehdy odstartoval takzvanou sametovou revoluci.
Vzpomínka Jana Šabršuly, jednoho z posledních žijících studentů odvlečených po 17. listopadu 1939 do koncentračního tábora
Na pietě promluvil prezident Václav Klaus. To, co se odehrálo 17. listopadu 1939 u Hlávkovy koleje, by podle něj nikdy nemělo být zapomenuto. V projevu zmínil, že o to má strach.
„Zneklidňuje mě to, co vidím dnes a denně kolem sebe. Zdá se mi, že se nacházíme v éře, kterou bych nazval érou zapomínání a érou gest,“ řekl Václav Klaus.
Na krutý život v koncentračním táboře zavzpomínal jeden z posledních žijících studentů, čtyřiadevadesátiletý Jan Šabršula:
ONLINE: Tisíce účastníků demonstrace Stop vládě! se přesouvají na Národní třídu
Číst článek
„Snad ještě bych se mohl zmínit o esesákovi, který se jmenoval Schubert, který občas s železnou tyčí vběhl na apelplac. Vězně, které potkal, zmlátil tou tyčí, některé umlátil."
Piety se vedle hlavy státu zúčastnil například i ministr obrany Alexandr Vondra nebo náčelník generálního štábu Petr Pavel. Akci ukončila česká hymna a položení věnců k desce Jana Opletala.
Pietní akt na Národní třídě narušil muž s transparentem, nadával na zemi i prezidenta
Číst článek
Dalším vzpomínkovým místem je dnes Národní třída, kde si u desky lidé i politici připomínají zásah komunistické policie proti studentům v roce 1989.