Události roku 1939 by neměly být nikdy zapomenuty, prohlásil Klaus

Česká republika slaví Den boje za svobodu a demokracii. Den, který změnil československou historii. Události z let 1939 a 1989 připomenou také pietní akty za účasti politiků. Vzpomínková akce se konala u Hlávkovy koleje v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní vzpomínka na 17. listopad před Hlávkovou kolejí v Praze, Václav Klaus | Foto: Filip Jandourek

Smrt Jana Opletala a popravu vůdců českého studenstva během listopadových událostí roku 1939 si připomněli u Hlávkových kolejích přední představitelé státu.

Nacistický režim nechal bezprostředně po masových demonstracích proti okupaci popravit devět představitelů a 1200 posluchačů vysokých škol poslal do koncentračních táborů.

O padesát let později si studenti připomněli toto výročí na pražském Albertově.

Rok 1989 tehdy odstartoval takzvanou sametovou revoluci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínka Jana Šabršuly, jednoho z posledních žijících studentů odvlečených po 17. listopadu 1939 do koncentračního tábora

Na pietě promluvil prezident Václav Klaus. To, co se odehrálo 17. listopadu 1939 u Hlávkovy koleje, by podle něj nikdy nemělo být zapomenuto. V projevu zmínil, že o to má strach.

„Zneklidňuje mě to, co vidím dnes a denně kolem sebe. Zdá se mi, že se nacházíme v éře, kterou bych nazval érou zapomínání a érou gest,“ řekl Václav Klaus.

Na krutý život v koncentračním táboře zavzpomínal jeden z posledních žijících studentů, čtyřiadevadesátiletý Jan Šabršula:

ONLINE: Tisíce účastníků demonstrace Stop vládě! se přesouvají na Národní třídu

Číst článek

„Snad ještě bych se mohl zmínit o esesákovi, který se jmenoval Schubert, který občas s železnou tyčí vběhl na apelplac. Vězně, které potkal, zmlátil tou tyčí, některé umlátil."

Piety se vedle hlavy státu zúčastnil například i ministr obrany Alexandr Vondra nebo náčelník generálního štábu Petr Pavel. Akci ukončila česká hymna a položení věnců k desce Jana Opletala.

Pietní akt na Národní třídě narušil muž s transparentem, nadával na zemi i prezidenta

Číst článek

Dalším vzpomínkovým místem je dnes Národní třída, kde si u desky lidé i politici připomínají zásah komunistické policie proti studentům v roce 1989.

Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme