Událostmi v Norsku je otřesena i česká veřejnost, v pohotovosti je tajná služba

Oběti útoku uctí v poledne pietním shromážděním před norským velvyslanectvím v Praze mladí sociální demokraté. Hlubokou lítost vyjadřují politici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norsko je v šoku. Mezi truchlící pozústalé i přeživší přijel premiér i královský pár | Zdroj: Reuters

Premiér Petr Nečas v kondolenčním dopise norskému premiérovi Jensi Stoltenbergovi označil za nepřijatelný jakýkoliv projev extrémního násilí.

Prezident Václav Klaus v kondolenčním telegramu králi Haraldovi odsoudil barbarské metody a skutky, které vedly k tomuto krveprolití.

Politolog Zdeněk Zbořil pak varuje, že norské události by mohly k nějaké akci podnítit psychicky narušeného člověka i u nás. V rozhovoru pro server iHned nevyloučil, že by mohly iniciovat například útok na mediálně známého ministra, nebo jiný symbol.


Naše tajná služba i policie jsou v kontaktu s norskými kolegy. A zvažují i možná rizika pro Česko. Zatím se ale žádné nepotvrdilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Šubrt hodnotí, jak tajná služba reflektuje události v Norsku

„Naše protiteroristická sekce přizvala do svého týmu i své kolegyzpravodajce z našeho protiextremistického odboru. Nicméně nějaké oživení na naší extrémistické scéně kontextu s tímto případem nebo nějaké hypotetické pavoučí vlákno, které by snad od norských extremistů vedlo k našim, nic takového jsme nenašli,“ hodnotí pro Radiožurnál mluvčí civilní kontrarozvědky Pavel Šubrt.

Jana Zemanová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme